В Україні не відкриють кримінального провадження проти нападника на трансгендеру особу, адже жоден закон не захищає цю категорію людей. В українському законодавстві також відсутнє поняття «цивільного партнерства», яке зачіпає права гомосексуальної пари щодо шлюбу, поховання, спадкових питань тощо. Персональні дані хворих на ВІЛ часто потрапляють до українських правоохоронних органів, що порушує концепцію лікарської таємниці. Одеська громадська організація «ПРОЖЕКТОР» уже понад чотири роки надає правовий захист таким вразливим групам завдяки підтримці ЄС.
«Я був на другому курсі юридичного факультету Одеського національного університету. Одного разу я побачив, як у тролейбус заходить пара молодих людей, тримаючись за руки. Всі пасажири дивилися на них зверхньо, ніби кажучи «Вони геї! Який сором!». Мене вразило, що вони належать до категорії вразливих людей, які не відчувають нічого, крім стигми та дискримінації. У той момент я зрозумів, що хочу їх захистити. Випадково я натрапив на організацію, яка працює з ВІЛ-позитивними людьми та ЛГБТ+ спільнотою. Я почав у ній працювати та професійно розвиватися».
Віталій Матвєєв – український адвокат, відомий видатною юридичною допомогою, яку він надає вразливим та маргіналізованим групам населеня, що живуть із ВІЛ/СНІДом, ЛГБТ+ спільноті, жертвам домашнього насильства, колишнім наркозалежним тощо. Його кар’єра почалась у 2019 році з захисту ВІЛ-позитивної жінки, яка боролася за опіку над дитиною свого помираючого друга. На той момент українське законодавство позбавляло ВІЛ-позитивних осіб (та інших категорій уразливих груп населення) права усиновити/вдочерити дитину. Процес тривав два роки, але врешті суд виніс позитивне рішення. Справа призвела до скасування дискримінаційного закону.
Цей знаковий судовий процес допоміг багатьом людям по всій країні, які опинилися в подібній ситуації, і Віталій отримав сотні листів та повідомлень. Ключовий виклик був цілком зрозумілий: відсутність організацій, які б займалися проблемами незахищених членів громади на юридичному рівні. Існуючі правозахисні організації в Україні були «помічниками юристів» – обмежувались моніторингом порушень прав людини та фіксацією злочинів, а не веденням справ у суді.
«Разом із моїм другом Андрієм Радецьким ми хотіли створити громадську організацію, яка б захищала права і свободи людини, поважаючи та визнаючи рівні можливості для кожного. Тож у листопаді 2019 року ми зареєстрували «ПРОЖЕКТОР» як правозахисну організацію, яка надає юридичну та психологічну допомогу особам на півдні України та виступає за права вразливих та маргіналізованих груп населення», – пояснює юрист.
У 2020 році «ПРОЖЕКТОР» отримав підтримку від ЄС через Європейський фонд підтримки демократії, що дозволило організації надавати безкоштовні юридичні, психологічні й інформаційні послуги своїм клієнтам. За останні чотири роки команда вела 100 справ, 72 з яких було вирішено на користь позивачів. Крім цього, було надано 1453 психологічні консультації та 3135 юридичних консультацій.
Деніель Джонсон (30) – український військовий. У 2022 році він пішов на фронт командиром танка, брав участь в обороні Чернігова; був там поранений та отримав контузію. Після реабілітації був направлений у командування повітрянодесантних військ. «Я гей і не приховую цього. Я ефективно ніс військову службу. Але начальник командного відділу доніс, що такі, як я, гублять його службу, а бути геєм – це хвороба». Деніеля понизили в посаді й відправили до резервного батальйону. Коли він звільнився зі служби за станом здоров’я, йому відмовили у грошовій допомозі, поки чекав на медичну довідку. «Я також не міг отримати документи, які підтверджують мою службу в зоні бойових дій і нагороди, які я там отримав. Вони не хотіли мене нагороджувати, це було дискримінацією, – продовжує Даніель. – Коли я дізнався про «ПРОЖЕКТОР», вирішив звернутися до них по захист. Завдяки цій організації я отримав усі виплати, документи, свої нагороди, а також пенсію по інвалідності. Ця громадська організація робить чудову справу!».
В Україні немає закону, який би захищав права ЛГБТ+ спільноти. І якщо в мирний час проблема була тривожною, то воєнний стан її загострив. «До нас звертається трансгендерна спільнота з усієї України, – підтверджує Віталій. – Були випадки, коли цих людей затримували через різницю між зовнішністю й документом, що посвідчує особу, який не був зміненим через брак часу. Ми надавали не тільки юридичні консультації, а й психологічну підтримку, оскільки помітили деякі ознаки суїцидальної поведінки».
Юлія Фамільєва (53) – ВІЛ-позитивна трансгендерна жінка і програмна координаторка Всеукраїнської організації трансгендерів «Когорта». «Із «ПРОЖЕКТОРом» я познайомилася через представницю нашої спільноти, чиї права були порушені правоохоронними органами. Адвокати організації стежили за її довгою та важкою справою й виграли суд. Відтоді я неодноразово зверталася до їхньої команди, адже багато трансгендерів соромляться самі просити про допомогу, якщо стикаються з дискримінацією», – каже Юлія. Результатом тісної співпраці між двома організаціями стало 30 перемог у судах із захисту прав трансгендерів та питань гендерного переходу.
Іншою поширеною проблемою, з якою стикалися юристи «ПРОЖЕКТОРа», – забезпечення конфіденційності інформації, пов’язаної з ВІЛ/СНІДом, а також записів про лікування наркозалежності. Зафіксовані випадки розголошення лікарями персональних даних правоохоронним органам, що могло бути використано для переслідування людини. У таку ситуацію потрапила Юлія Коган (58), ВІЛ-позитивна колишня наркозалежна. Організація подала позов до Генеральної прокуратури, до Омбудсмена і, зрештою, до суду. «Хоч ми все ще чекаємо на рішення суду, я позитивно налаштована, бо мої лікарі перестали вимагати дані», – стверджує Юлія.
Організація розпочала важливу роботу над внесенням змін до відповідних законодавчих актів. Але насамперед це сприяло формуванню в українському суспільстві більш толерантного ставлення до вразливих груп населення, створенню середовища, де всіх людей цінують і поважають.
«До 2020 року рівень стигматизації та закритості ЛГБТ+ спільноти був величезним. Його учасники боялися звертатися до правоохоронних органів. Зараз таких страхів значно менше, оскільки ми разом з іншими громадськими організаціями, які працюють у цій сфері, налагодили співпрацю з обласною прокуратурою та офісом Омбудсмена. Ми проводили інформаційно-просвітницьку діяльність для підвищення правової грамотності наших клієнтів. Ми висвітлювали резонансні випадки у ЗМІ. І зараз я бачу, що ці люди більш вмотивовані та впевнені у відстоюванні своїх порушених прав», – підсумовує адвокат.
Ініціатива ГО «ПРОЖЕКТОР» фінансується Європейським Союзом через Європейський фонд підтримки демократії.
Авторка: Вольга Прохарава
Історії
-
Настав час кинути виклик ґендерним стереотипам у країнах Східного партнерства
-
Олександра Лиса: Шлях зростання, стійкості та трансформації в Коледжі Європи в Натоліні
-
Вибухові сніданки: за підтримки ЄС на Житомирщині почали виробляти «повітряне зерно»
-
Оцифрувати сміття: львівська компанія змінює філософію управління відходами за підтримки ЄС
-
Робота як рятівне коло: як психосоціальні програми МОМ підтримують українців у робочому середовищі
-
Твердіший за сталь. Історія заводу з Дніпра, який виробляє необхідний машинобудівництву міцний сплав