Skip to main content

EU 4 Gender Equality розпочинає співпрацю з приватним сектором для створення дружніх до родин (сім’ї) та гендерно рівних робочих місць

14/01/2025

За даними Світового банку, гендерна нерівність продовжує обмежувати повноцінну участь жінок у робочій силі в Європі та Центральній Азії. Кар’єрні можливості жінок обмежені такими проблемами, як нерівномірний розподіл сімейних обов’язків та недостатня підтримка з боку роботодавців. Як у Європі та Центральній Азії, так і в усьому світі, жінки залишаються основними особами, які здійснюють догляд за дітьми та домом. Рівень зайнятості жінок у регіоні різниться, але в середньому існує 25-відсотковий розрив в участі в робочій силі між чоловіками та жінками.

Комплексний підхід до гендерно-чутливої сімейної політики може дозволити жінкам та чоловікам справедливо розподіляти батьківські, доглядові та домашні обов’язки. Це, у свою чергу, зменшить ймовірність того, що жінки перестануть приймати участь у робочій силі, зменшить гендерний розрив в оплаті праці та підвищить економічну продуктивність.

Для вирішення цих проблем важливо залучати приватний сектор до досягнення гендерної рівності на ринку праці. За даними Міжнародної організації праці, приватний сектор відіграє ключову роль, надаючи робочі місця значній частині робочої сили – понад 90 відсотків у країнах, що розвиваються.

Як сімейна політика змінює ситуацію на краще

Інвестування в сімейну політику є корисним для людей, бізнесу та економіки. Політика, яка підтримує гнучке робоче середовище з оплачуваною батьківською відпусткою, перервами на годування грудьми, доглядом за дітьми та дитячими грантами, може допомогти зменшити стрес батьківства та сприяти добробуту батьків. Гендерно-чутлива сімейна політика також відіграє вирішальну роль у вирішенні проблем гендерної нерівності на ринку праці. Вона збільшує участь жінок у робочій силі, зменшує гендерний розрив в оплаті праці та підвищує продуктивність.

Без такої політики уряди стикаються з додатковим навантаженням на систему охорони здоров’я та соціальні служби через зниження економічної активності жінок. Крім того, це створює перешкоди для розвитку дітей та обмежує їхній майбутній економічний потенціал. Зрештою, відсутність підтримки уповільнює економічне зростання та посилює міжпоколіннєву нерівність. actors in Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine to promote family-friendly policies, including the creation of parent-friendly gender-sensitive workplaces.

Визнаючи це, програма «EU 4 Gender Equality: Разом проти гендерних стереотипів та гендерно зумовленого насильства» розглядає приватний сектор як важливого партнера у просуванні гендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок. Програма орієнтована на окремі недержавні компанії в Азербайджані, Грузії, Молдові та Україні, щоб сприяти впровадженню дружньої до сім’ї політики, зокрема створенню сприятливих для батьків та гендерно чутливих робочих місць.

Взаємовигідне партнерство

В Україні програма EU 4 Gender Equality охопила 985 000 осіб, орієнтованих на бізнес, через медіа-проект «Однаково цінні в бізнесі», який пропагує дружню до сім’ї політику. Проект висвітлив важливі дружні до сім’ї корпоративні практики, запроваджені після початку повномасштабної війни. Серед них: фінансова та логістична підтримка для переміщення сімей співробітників у безпечніші райони, психологічна підтримка через гарячі лінії для управління стресом та адаптації до кризи, гнучкий графік роботи, можливості віддаленої роботи та політика боротьби з домашнім насильством. Все це також підтвердило відданість компаній-учасниць гендерній рівності.

Крім того, ініціатива включала дев’ять радіоінтерв’ю з представниками українського та міжнародного бізнесу з різних галузей, зокрема сільського господарства, ІТ та медіа. Вони розповідали про важливість дружньої до сім’ї політики навіть під час війни та як така політика не лише підтримує добробут співробітників та баланс між роботою та особистим життям, але й сприяє підтримці продуктивності та психічного здоров’я в умовах складних обставин.

«Ми проводимо групи підтримки, тематичні зустрічі з питань виховання та освіти, і навіть арт-терапію для найменших дітей [співробітників компанії]. Влітку ми також організували Дитячі дні в офісі з розвагами. Це було дуже корисно як для батьків, так і для дітей провести час разом та відчути радість і позитивні емоції», – розповіла Катерина Андрущенко, керівник відділу зв’язків зі спеціалістами ІТ-компанії ELEKS, яка брала участь у проекті.

Прокладаючи шлях вперед

Ґрунтуючись на цих зусиллях, у своїй другій фазі програма EU 4 Gender Equality провела семінар у Вірменії. Це ще раз демонструє її постійний вплив та прогрес у просуванні гендерної рівності в приватному секторі. Учасниками семінару стали співробітники Armpower CJSC, Renco Armestate та Siemens Energy, які покращили свої знання з питань гендерної рівності, боротьби з дискримінацією та протидії насильству.

«Важливо, щоб жінки та чоловіки мали рівні можливості, щоб роль жінок була високо оцінена, і щоб жінок сприймали не лише як домогосподарок та матерів, але й щоб цінувався їхній потенціал на робочому місці та в процесі прийняття рішень. Незалежно від статі, люди повинні мати можливість реалізувати свій потенціал», – сказала Кнарік Петросян, учасниця семінару.

До 2026 року програма EU 4 Gender Equality має на меті навчити ще 15 компаній приватного сектору в Азербайджані, Грузії та Молдові новим підходам та практикам у сфері гендерної рівності та гендерно-чутливої сімейної політики. Програма також підтримуватиме адвокацію гендерно-чутливої сімейної політики та залучення чоловіків до догляду за дітьми.