Skip to main content

«EU4Skills: кращі навички для сучасної України» навчає партнерству та єдності

22/06/2022

В Європі традиційно велику увагу приділяють професійно-технічній освіті – там вона є затребуваною, бо престижною. В Україні, якій гостро бракує кваліфікованих робітників, ця сфера та її репутація поступово відновлюються. Європейський Союз, який надає особливого значення навчанню молоді, допомагає створити модернову, високотехнологічну і динамічну систему професійно-технічної освіти в Україні, ініціювавши програму EU4Skills – “Кращі навички для сучасної України». Крім, власне, Євросоюзу, до її реалізації долучені Німеччина, Фінляндія, Польща та Естонія – країни з традиційно високим рівнем ПТО і досвідом, який є корисним, а головне – прийнятним для України. В Україні ж до участі в програмі залучені сім областей – Чернівецька, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Вінницька і Запорізька.

Проте обставини змусили змінити акценти співпраці – після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну зусилля учасників програми зосередилися на допомозі 4000 переселенців, які знайшли прихисток у гуртожитках закладів профтехосвіти: сюди передано 5500 подушок, 1500 ковдр і 1500 розкладних ліжок, товари екстреної допомоги, на черзі – 22 000 упаковок дитячого харчування та понад 2 мільйони одиниць товарів медичного призначення.

Зрозуміло, що і люди, які змушені були залишити домівки через війну, і ті, хто їх приймають, – всі переживають стрес, тому переселенці отримують психологічну підтримку, а персонал та волонтери мають можливість навчатися управлінню гуртожитками, що робить їх упевненішими.

Водночас, EU4Skills працює і за основним курсом, аби зберегти темп та якість навчання, а головне – зацікавленість студентів в освіті: триває робота над новими програмами, проводяться онлайн-заняття, студентам відкрито доступ до адаптованих онлайн-курсів та матеріалів, перекладених українською. А понад 2200 викладачів і студентів регулярно спілкуються на форумі в онлайн-кафе – така потужна спільнота дає і нових друзів, і нові знання, і підтримку. І, нарешті, EU4Skills допомагає українським ПТНЗ долучатися до проєкту Erasmus+, а це унікальна можливість взаємодіяти з однолітками з європейських країн, разом працювати над пропозиціями, знаходити партнерів по всій Європі.

На перший погляд, війна мала б змусити людей змінити всі плани та відкласти «на потім», скажімо, навчання. Насправді ж, зараз саме час вчитися, розробляти проекти розвитку і готуватись до відбудови країни, тим більше, що EU4Skills відкриває для цього реальні можливості.

Чому нас вчить приклад програми EU4Skills, яка працює у семи областях і скерована на реформу профтехосвіти? Як переконуємось, питання не в масштабах діяльності, а в підходах, гнучкості та готовності до трансформацій: навіть у такій локальній програмі ЄС знайшов можливість швидко і правильно відповісти на виклики, що постали перед Україною та Європою. «ЄС продовжує підтримувати Україну через усі наші проекти.

EU4Skills — це одна з наших програм, яка покриває найважливіші надзвичайні потреби ВПО. У співпраці з нашими державами-членами Німеччиною, Фінляндією, Польщею та Естонією ми також будемо надалі підтримувати професійно-технічні школи, пропонуючи нові можливостей навчання через EU4Skills», – наголосив Фредерік Коне, керівник відділу співпраці Представництва ЄС в Україні.

Довідкова інформація


EU4Skills – програма підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні. Програма підтримується ЄС та його державами-членами, а саме Німеччиною, Фінляндією, Польщею та Естонією. EU4Skills спрямований на модернізацію закладів професійної освіти та навчання, навчання керівників шкіл та вчителів у семи пілотних областях: Чернівецькій, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Вінницькій та Запорізькій. Тривалість програми 2019-2023 роки. EU4Skills впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) у тісній співпраці з фінськими, польськими та естонськими партнерами; і Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW).

Разом з тим, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), банк Європейського Союзу надасть Міністерству освіти і науки України кредит у 58 млн євро та підтримає модернізацію системи професійно-технічної освіти (ПТО) країни, що вже триває. Кредит доповнює впровадження програми Європейського Союзу «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», що фінансується спільно з урядами Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії.

Інвестиція від банку ЄС профінансує створення до 9-ти центрів професійної досконалості ПТО в місті Києві, Чернігівській, Донецькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Одеській, Тернопільській, Волинській і Закарпатській областях, а також поліпшить умови перебування в навчальних закладах для понад 10 000 українських викладачів і студентів. Європейський Союз доповнив кредит грантом у 8,5 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства (NIP).

Цей грант забезпечить надання технічної допомоги для ефективної підготовки проекту, його ведення і реалізації процедур закупівель.

Ця операція ЄІБ є частиною заходів Team Europe в Україні, спрямованих на підтримку реформ і модернізацію системи освіти, а також зеленого і сталого соціально-економічного розвитку України.