Подружжя людей похилого віку мешкає у будинку в садовому кооперативі поблизу лінії розмежування у Станично-Луганському районі Луганської області. Колись це була дача, а нині – місце постійного проживання.
Донька зовсім недалеко – але в окупованому Луганську. Відвідати батьків було непросто й раніше, а потім контакти ускладнила пандемія коронавірусу. Вимоги двотижневого карантину після перетину лінії розмежування запровадили і з одного, і з іншого боку. Тож в кращому разі може приїхати раз на місяць.
Фактично, старенькі залишилися сам на сам з проблемами. Це реальна історія. На жаль, досить типова.
3,4 мільйона людей продовжують жити в населених пунктах, розташованих вздовж лінії розмежування на сході України, потребуючи гуманітарної допомоги. Значна кількість їх – це люди похилого віку, що особливо потребують догляду. Але дістатися до них важко не лише родичам, а й соціальним працівникам.
Проблему з мобільністю допомагає вирішувати Європейський Союз у співпраці з Управлінням верховного комісара ООН у справах біженців ( УВКБ). За фінансової підтримки ЄС було закуплено велосипеди – 228 традиційних та 35 електричних.
“Це справді дуже велика допомога. Радість була не лише для мене, а й для “садоводів”, – каже Тетяна Васюкова, голова садового товариства “Мрія”. Вона виконує і роль соціальної працівниці. – Їздимо, міряємо тиск. Визначаємося, треба швидку допомогу чи досить таблеток. У нас навіть у зимовий період живе близько тисячі людей”.
Тетяна приїхала до літньої жінки Євдокії Василівни – поміряти тиск та привезти продуктів.
«Піклується про нас. Телефонує, запитує, – каже жінка. – Що я замовляю? Морозиво. Хоча й вік, а все одно його хочеться”.
Так само курує стареньких та немічних керівниця садового товариства “Лісок” Наталія Байдюк. Їй також довелося освоїти триколісний електричний велосипед. Машина може розвивати швидкість до 40 кілометрів на годину, оснащена спеціальними місткими кошиками для товарів.
“Я ніколи у свої 50 не їздила на велосипеді, – розповідає Наталія. – Коли привезли цей транспорт, у мене був шок. Спочатку місяць їздила на механічному ходу. Але потім навчилася, тепер все прекрасно, швидко і зручно”.
Безпосередньо велосипеди у громади передавала громадська організація «Проліска», що об’єднує понад 100 волонтерів. Вона допомагає найуразливішим верствам населення, які проживають у 20-кілометровій зоні від лінії розмежування. Це партнерська організація для УВКБ.
“Через пандемію коронавірусу ситуація погіршилася, адже у багатьох селах немає ні лікарів, ні аптек, навіть магазинів немає, – підтверджує керівник організації Євген Каплін. – 90% відділів соціальних служб більше не працюють в зоні лінії розмежування, немає громадського транспорту, а населені пункти часто ізольовані”.
Надання велосипедів для підвищення мобільності соціальних працівників у прифронтових громадах – лише один з багатьох способів та випадків гуманітарної підтримки Євросоюзом місцевого населення. ЄС продовжує і далі допомагати вразливим верствам.
Перебуваючи у жовтні 2021 року з візитом у Краматорську Донецької області, Спеціальний представник Євросоюзу з прав людини Еймон Гілмор оголосив про надання на гуманітарні потреби чергового траншу на 3,5 млн. євро. Усього протягом 2014-2021 років ЄС надав такої підтримки на 194 млн. євро, ще на майже 270 млн. – держави-члени.
«Європейський Союз підтримує народ України, включаючи найвразливіші верстви населення в умовах конфлікту та пандемії COVID-19, – запевнив Еймон Гілмор. – Гуманітарна допомога є для нас ключовим елементом».
Додаткові 3,5 млн. євро спрямовані саме на найбільше вразливі верстви населення, у тому числі людей похилого віку та осіб із інвалідністю. На ці кошти буде забезпечено кращий доступ до медицини й отримання психосоціальної та психологічної допомоги. Скористатися допомогою зможуть люди по обидва боки лінії розмежування.
Джерела
Історії
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам
-
Турбота поруч: як підтримка ЄС робить медичну допомогу доступнішою у віддалених селах України
-
У Києві відбувся Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури