Skip to main content

«Відчуваю себе на своєму місці»: студентка факультету психології допомагає людям з інтелектуальними порушеннями

22/07/2024

Коли 18-річна студентка факультету психології Вероніка Тарас почала волонтерити з дітьми з інтелектуальними порушеннями, їй було важко встановити контакт. «Коли почала працювати, то спершу було трохи складно, не знала як підійти… щоб не зробити щось не те, не образити, а зараз вже вільно спілкуюся. Наприклад, є хлопчик, 6 років, він був дуже закритий, коли я тільки прийшла, майже не спілкувався, не йшов на контакт. А зараз він малює, біжить мене зустрічати. Я дуже щаслива від цього».

Після успішного завершення навчального курсу для студентів та молодих спеціалістів із захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень Вероніка працює як персональна асистентка людей з інтелектуальними порушеннями у Дрогобицькому добровільному товаристві захисту дітей-інвалідів «Надія». Ініціатива є частиною проєкту EU4Youth для підтримки людей з аутизмом, інтелектуальними та психосоціальними порушеннями в Україні. Паралельно Вероніка навчається на факультеті психології у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка.

«Участь у цьому проєкті – це великий досвід для мене, – каже Вероніка. – Працюю вже три місяці, cпочатку волонтерила в організації «Надія». Пам’ятаю, що був майстер-клас по кулінарії, було багато дітей, гамір, всі щось робили, я була вражена».

Як персональна асистентка людей з інтелектуальними порушеннями, Вероніка проводить індивідуальні та групові заняття: «Я працюю з трьома молодими людьми індивідуально – Іваном, Михайлом та Андрієм. Їм усім 18-19 років». Індивідуальні заняття мають переважно психологічний напрям на різні теми залежно від індивідуального запиту: «Наприклад, з Андрієм детально вивчали емоції та як їх конструктивно виражати».

«Особливо, що стосується емоції суму, злості, агресії. Із цим люди з інтелектуальними порушеннями часто мають труднощі, тому потрібно відпрацьовувати навички емоційного інтелекту».

Дівчина докладає багато зусиль для створення теплої підтримуючої атмосфери в колективі та розвитку навичок спілкування: «Дуже хочу, щоб діти та молоді люди спілкувалися з іншими, взаємодіяли, дружили між собою, щоб панувала дружня атмосфера в колективі. Навіть ставила перед собою таку ціль і зараз бачу, що є результат. Зараз вони по-іншому між собою спілкуються, ніж на початку березня. Помічними у цьому процесі стали чіткі правила взаємодії, наприклад, поважати і слухати одне одного, не перебивати. Спочатку багато й наполегливо повторювала, інколи доводилося бути суворою, а зараз всі вже засвоїли ці правила».

Після завершення проєкту Вероніка планує розвиватися у сфері психології та волонтерити: «Відчуваю себе на своєму місці. Мені цікаво. Прив’язалася до дітей. Після закінчення проєкту точно буду тут волонтерити».

Проєкт «EU4Youth – Працевлаштування молоді в час кризи: програма персональних асистентів для підтримки осіб з аутизмом, інтелектуальними порушеннями та психосоціальною інвалідністю в Україні» здійснюється за фінансової підтримки ЄС та Міністерства закордонних справ Литви в межах програми «EU4Youth Phase III: зайнятість та підприємництво молоді». Програма реалізується Центральним агентством з управління проєктами у країнах Східного партнерства, включаючи Азербайджан, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну.

Мета проєкту – посилити стійкість української спільноти до наслідків війни Росії проти України, особливо серед молоді. Крім того, проєкт спрямований на підвищення спроможності студентів, випускників і молодих спеціалістів (у сфері соціальної роботи, педагогіки, психології та інших професій), надаючи їм досвід роботи та вдосконалюючи їхні навички відповідно до реалій військового часу.

Наразі 271 молода людина пройшла навчання в межах проєкту. З них 98 волонтерів, таких як Вероніка, уклали контракти із громадськими організаціями й підтримують людей з інвалідністю в Україні.