Ще до того, як ступити на поріг кампусу Коледжу Європи в Натоліні (Польща), Олександра Лиса накопичила чималий досвід участі у міжнародних програмах. Зростаючи в Україні, вона вперше спробувала глобальні можливості через програму Erasmus+. Протягом восьми місяців у Франції вона занурилася в життя La Ferme du Faï – місця, яке відоме міжнародними таборами, фестивалями та духом колективного життя. Тут Олександра відкрила для себе пристрасть до роботи в неурядових організаціях і потенціал ініціатив, які виходять з громад, для впровадження змін.
Повернувшись в Україну, вона спрямувала своє натхнення на роботу в місцевій ГО, вкладаючи енергію і цілеспрямованість у розвиток третього сектору. Але прагнення кинути собі новий виклик спонукало її змінити напрямок діяльності. Після чотирьох років роботи в ГО, вона стала спеціалістом Вінницької міської ради, спочатку в Департаменті маркетингу міста та туризму, а пізніше в Інституті розвитку міст. Поєднання служби у місцевому самоврядуванні та громадської роботи заклала міцний фундамент і посилила її бажання здобути додаткові знання та експертизу.
Одного дня голова організації, де працювала Олександра, запропонував їй подати заявку на стипендію EU4Youth для навчання в Коледжі Європи в Натоліні. Вона прийняла пропозицію, сподіваючись, що цей досвід відкриє нові двері для її професійного розвитку.
Старт у Натоліні
Прибуття в Коледж Європи у 2022 році було обтяжене непередбачуваними подіями – повномасштабним російським вторгненням в Україну. Коли Батьківщина перебувала під ударом, Олександра зіткнулася з подвійним викликом: адаптацією до академічного життя та боротьбою зі спричиненою війною хаосом. Вона описує свій час у Коледжі одним словом – “виклик”. Це було не лише повернення до навчання після років роботи, а й емоційний баланс між вимогами навчання та спричиненою війною особистою та національною кризою.
Однак виклик для Олександри також означав зростання. У Натоліні вона відкрила для себе дисципліни, з якими раніше не стикалася. Різноманітність академічної програми та багатомовна мультикультурна спільнота змусили її вийти за межі своєї зони комфорту. Олександра раніше не вважала, що нетворкінг – її сильна сторона, але вона швидко зрозуміла, наскільки важливо опанувати цю навичку для навчання в Натоліні та значно розширила свою мережу контактів.
“Середовище Коледжу Європи, представлене студентами з ЄС, країн Східного партнерства та Північної Африки, сприяє значному розширенню світогляду та вивченню культур і звичаїв
різних країн. Крім того, це дозволяє швидко покращити свої комунікативні навички”, – зазначає Олександра.
Найцікавішими та найбільш корисними дисциплінами для Олександри стали європейське право та європейська економіка, а також предмет “Україна та ЄС”. Десятимісячна програма навчання дозволила їй глибоко зануритися в процеси прийняття рішень ЄС і зрозуміти “правила гри” в межах Євросоюзу.
“Якщо вас цікавить європейська інтеграція або ви плануєте будувати кар’єру в інституціях ЄС, навчання в Натоліні є дуже хорошим стартом. Крім того, під час навчання в Натоліні ви матимете можливість значно покращити свої знання англійської та французької мов, а також встановити контакти з багатьма фахівцями з європейських країн”, – розповідає Олександра.
Найбільш значним академічним випробуванням стала магістерська робота. Вибір теми та написання великого обсягу тексту англійською мовою стали як джерелом боротьби, так і гордості. Завершення роботи, за словами Олександри, стало точкою найбільшого зростання під час програми.
Відкриваючи нові горизонти
Навчальна програма, яка дозволяла вибирати дисципліни та спеціалізацію під час другого семестру, виявилася доленосною. Завдяки можливості обирати предмети, Олександра глибоко занурилася в економічну науку, що згодом надасть потужний поштовх її кар’єрі. Знання, які вона отримала про інституції ЄС, торгівлю та міжнародну співпрацю, підготували її до майбутніх можливостей.
Відтак можливості не змусили себе чекати. Незабаром, після закінчення навчання, Олександра приєдналася до Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) у межах програми, безпосередньо пов’язаної з Угодою про асоціацію між ЄС та Україною. На новому місці роботи її навчання в Натоліні виявилося неоціненним, а її діяльність нині зосереджена на підвищенні конкурентоспроможності малих та середніх підприємств (МСП) в Україні.
Окрім роботи в GIZ, Олександра використовує свої знання для навчання інших людей, проводячи тренінги на теми, пов’язані з ЄС, разом із колегою-випускником Коледжу Європи. Її професійний шлях є свідченням сили освіти у формуванні кар’єри та ролі міжнародної співпраці у відбудові України.
Погляд у майбутнє
Що стосується майбутнього, Олександра залишається відданою ідеї використовувати здобуту освіту на благо своєї країни. Вона знає, що знання та навички, отримані в Натоліні, знадобляться їй не лише для кар’єри, але й для ширшої місії – принести позитивні зміни в Україну. Стипендія EU4Youth допомогла здобути освіту світового рівня, а також ясність і впевненість у тому, що вона є частиною майбутнього своєї країни. Таким чином, подорож Олександри з Вінниці до Натоліна – це більше, ніж особисте досягнення, це історія стійкості, зростання та сили освіти, яка здатна трансформувати як окремих людей, так і нації.
Третя фаза проєкту EU4Youth “Молодіжна зайнятість та підприємництво” впроваджується Центральним агентством з управління проєктами (CPVA, Литва) за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Литви у країнах Східного партнерства. До них належать Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна. Програма триватиме до середини 2025 року і спрямована на надання технічної допомоги урядовим та неурядовим організаціям у розв’язанні проблем молодіжного безробіття та покращення можливостей працевлаштування.
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати