Skip to main content

МАРТА отримує «відмінно»

29/04/2022

У 2021 році Фонд Східної Європи визначив переможців конкурсу civic tech «Act to connect», фінансованого ЄС. Перше місце посіла команда «Open Data Lab – Ukraine» з Маріуполя. Кошти пішли на забезпечення нових функцій чат-бота «Марта» – він успішно діяв з 2018 року, але виникла нагальна потреба розширити його функціонал. Тож призовий фонд скерували на вирішення двох надзвичайно актуальних на той момент завдань: давати відповіді щодо вакцинації від Covid-19 та нагадувати про необхідність укласти заново декларацію з сімейним лікарем. Такі опції розширили можливості численних користувачів бота, який від початку «записував» на прийом до лікаря, нагадував про планові щеплення, забезпечував швидкий зв’язок із кол-центром (реєстратурою) обраних лікарень, відповідав на запитання щодо прав пацієнтів та безоплатних медичних послуг.

«Марта» з’явилася в Маріуполі ще до старту медичної реформи, у 2018 році. Чат-бот так сподобався і лікарям, і пацієнтам, що ним стали користуватися за межами Донеччини, і навіть у МОЗі. Тепер він має статус першого Всеукраїнського медичного чат-боту, а розробник мед боту Сергій Сєргєєв запевняв, що у перспективі «Марта» спілкуватиметься практично як жива людина.

Так було у мирний час. Сьогодні про подвиг і трагедію Маріуполя знає увесь світ, а «Марта» навряд чи там повноцінно працює. Але команда, яка створила якісний український продукт, адаптує його до потреб воєнного часу, адже коло користувачів чат-боту стало ширшим, географія їхнього перебування змінилася та й запити у них дещо інші.

Нині «Марта» містить нову функцію для самодіагностики захворювань серед медичного товариства та волонтерів. Це важливо для людей, які позбавлені вільного доступу до медичних закладів та лікарів, зокрема – для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають за кордоном, або через бойові дії не мають повноцінного доступу до медичних закладів усередині країни. У такий спосіб медбот допомагає людям, та не тільки. «Марта» є інструментом комунікації і для МОЗу, інформуючи користувачів про зміни в медичній системі, про надання медичної допомоги переселенцям, роботу Програми «Доступні ліки» тощо.

Серед іншого, у планах команди «Open Data Lab – Ukraine» запуск додаткових сервісних можливостей для Бучі – ще одного містечка, так само трагічно відомого на увесь світ. Після повного відновлення систем життєзабезпечення «Марта» запрацює і тут – через інтеграцію з медичною інформаційною системою «MedAir».

Не виключено, що це буде пілотний проект, а потім команда підготує аналогічний для вільного Маріуполя.

Про конкурс

Конкурс Act to Connect відбувається у межах проєкту «3D Project: Розвиток попри перешкоди. Стійке громадянське суспільство в часи пандемії та в майбутньому», що виконується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Європейського Союзу та спрямований на посилення українського громадянського суспільства для протидії наслідкам COVID-19. Проєкт тривав з жовтня 2020 року по березень 2022.

Благодійна організація «Фонд Східна Європа» (ФСЄ) – неприбуткова українська організація, що розпочала свою роботу 2008 року. Від моменту заснування ФСЄ скерував близько $30 мільйонів на проєкти соціально-економічного розвитку України та місцеві ініціативи, спрямовані на розвиток громадянського суспільства та ефективне врядування.