Старобільська громада готується створити нову команду соціальних працівників, щоб покращити послуги для людей похилого віку у віддалених частинах громади. Команда складатиметься з соціального працівника, перукаря, медсестри та різноробочого, які регулярно відвідуватимуть віддалені села та надаватимуть різноманітну професійну допомогу та базові послуги.
Раніше соціальні та інші базові послуги надавалися переважно в територіальному центрі, Старобільську, та в прилеглих селах. Інші більш віддалені села громади, такі як Калмиківка, Світле, Лиман, Проїждже, Титарівка залишалися неохопленими соціальними службами.
У віддалених селах одиноким людям похилого віку та людям з обмеженими можливостями не вистачає елементарної допомоги різноробочого, як-от покосити траву, розпиляти дрова, прибрати сніг, зробити дрібний ремонт, чи наприклад, полагодити двері чи вікна. Щоб податися на державну соціальну субсидію чи навіть оплатити комунальні послуги, їм також потрібна допомога соціального працівника. Крім того, до складу бригади входить медична сестра, яка відповідатиме за проведення медичного огляду та надання першої допомоги.
«Соціальна мобільна команда» була частиною стратегії соціального захисту населення Старобільська, яка була підготовлена за підтримки проекту «Програма ЄС Міцні регіони – Спеціальна програма підтримки Україні». Експерти GIZ проконсультували керівництво громади та соціальних установ як краще всього може функціонувати така команда в рамках фінансових можливостей громади. Завдяки допомозі Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та Європейського Союзу, які співфінансують проект, мобільна команда отримає всі необхідні інструменти для надання нових послуг місцевим жителям.
Медсестра Віра Яківна Шолух, член соціальної мобільної команди Старобільського територіального центру соціального обслуговування, погодилася розповісти про свої щоденні завдання, клієнтів та виклики, які вирішує проєкт.
Розкажіть трохи про Вас та Ваш професійний досвід
“Я за освітою фельдшер акушер, пропрацювала 26 років професійною медичною сестрою, з яких 20 років в неврологічному відділенні і ще 6 років на швидкій. Через деякий час мене запросили на роботу в Старобільський територіальний центр соціального обслуговування, в якому я працюю вже 12 років медсестрею з масажу”.
Хто є клієнтами громадських масажних послуг у сільській місцевості?
“Мої клієнти переважно люди старші 50 років та люди з інвалідністю, деяким з яких може бути і біля 40 років. Вони приходять з різноманітними скаргами на стан здоров`я, які заважають їм працювати та нормально жити, наприклад, із защемленням нервів у попереку чи сідничного нерву.
Один клієнт страждає на ДЦП. Він не може себе доглядати і не може довго сидіти за столом, за яким він часто пише вірші. Я прихожу до нього 2-3 рази на рік, роблю масажі. Він мені каже: «Віра Яківна, ви мою спину вже знаєте, давайте будемо розгрібати». Я роблю йому масаж спини, а також загальний масаж від голови до п’ят. У нього серйозні проблеми зі спиною і мій масаж допомагає знизити болі та більше часу присвячувати написанню віршів. Ще одна моя пацієнтка, лікарка, каже, що мої масажі їй найбільше допомагають у порівнянні з тими, які їй робили в інших місцях, каже, що у мене «золоті руки».
Люди, які приходять на процедури, часто скаржаться на побутові проблеми. Але цілими днями слухати про чужі проблеми складно, тому я принесла старий радіо-програвач та завжди включаю його на хвилю Радіо Релакс. Люди слухають музику і під час процедури більше розслабляються, відволікаються від сумних думок”.
Розкажіть більше про вашу роль у соціальній мобільній команді
“Під час виїздів мені не часто доведеться робити масажі — одного разу недостатньо, потрібно зробили до 10 разів, щоб був якийсь ефект. Тому я буду частіше працювати медичною сестрою, зважаючи на мій професійних досвід. Але, на жаль, моє обладнання для надання першої допомоги застаріле.
Мені навіть зараз доводиться іноді виконувати роль медичної сестри. Під час зміни в ветеранському клубі до мене звертають люди похилого віку, які відвідують заходи в Університеті третього віку, вони там чи співають, чи займаються гімнастикою. Я їм міряю тиск, даю загальні поради.
Моя роль на виїздах буде здебільшого у такій консультаційній роботі, коли я можу подивитися, які є таблетки у людини, коли виходить їх строк придатності, що краще приймати від чого, або до кого звернутися, якщо є скарги. Також, якщо у мене буде нове обладнання, я буду міряти тиск, перевіряти рівень цукру в крові, міряти сатурацію. Місцеві бабусі зазвичай без пам’яті радіють, коли до них приїжджають бригади, з ким можна поговорити чи попросити вирішити якусь проблему, полагодити сантехніку, покосити траву, порубати дрова, чи отримати консультацію спеціаліста”.
Чи отримують зараз люди допомогу у віддалених селах
“У деяких селах є соціальний працівник, але не в усіх. Тому робота таких мобільних команд буде для них життєвоважливою. Що стосується масажів, то з сіл, які недалеко від Старобільська, люди приходять. Наприклад, з Підгорівки зовсім недалеко, потрібно тільки пройти пішки через рощу та перейти містечок. Але є люди, які приїздять і з більш віддалених сіл. В цьому році приїжджала одна така жінка, казала, що іноді на маршрутці добирається, іноді на таксі, яке коштує 35 грн тільки в один бік. Хоча для неї це було дуже дорого, але вона все одно проходила весь курс масажу”.
Такі люди, як Віра, знають, як забезпечити якісний догляд та підвищити комфорт життя у новостворених громадах. Для цього графік роботи мультидисциплінарних команд має бути добре спланований, а самі команди оснащені всім необхідним. Допомога від «Програми ЄС Міцні регіони – Спеціальна програма підтримки України» допомогла створити концепцію мобільних команд. Наступним кроком громада Старобільська в кінці лютого запустить мобільні послуги для жителів віддалених сіл.
Історії
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати
-
Розмінування замість банківської справи: виклик стереотипам
-
Турбота поруч: як підтримка ЄС робить медичну допомогу доступнішою у віддалених селах України
-
У Києві відбувся Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури