Затишні кімнати з м’яким покриттям на підлозі, запах чаю та печива, багато цікавих іграшок для дітей різного віку – це простір, де реалізується проєкт “Наша підтримка” громадської організації “Наша рада” в межах підтримки від Європейського Союзу. Тут надають індивідуальні консультації, проводять клуби спілкування для дітей та дорослих, організовують тренінги та пригощають смаколиками.
Чим займається ГО “Наша рада”
Євгенія Захарченко – юристка. Вона заснувала громадську організацію “Наша рада” після початку повномасштабного вторгнення. До цього жінка була членкинею ГО “Батьківська рада Кропивницького”.
“У межах “Батьківської ради” ми збирали та роздавали канцтовари для діток-ВПО. Я побачила, що батьки завжди беруть дітвору з собою, а вони нудяться. У них немає точок дотику з такими ж дітьми, як вони, в Кропивницькому. Адже переважно внутрішньо переміщені діти займаються онлайн у своїх школах. Я хотіла зробити щось таке, щоб вони не відчували відторгнення”, – розповідає пані Євгенія. Жінка каже, що її дуже вражало те, як діти реагують на звичайні речі: іграшки, розмальовки, пазли.
“Діти постраждали й не можуть повернутися до рідних домівок, бо там неможливо жити. Мені дуже хотілося допомогти їм адаптуватися. “Батьківська рада мала вузькоспрямовану діяльність. Тому я створила окрему організацію, яка займається юридичними й психологічними послугами. Наш перший проєкт реалізується за підтримки Європейського Союзу та Фонду Східна Європа. “Наша підтримка” направлена саме на психологічну допомогу ВПО”, – каже Євгенія.
Проєкт реалізується одразу в декількох напрямках. Це індивідуальні психологічні консультації, проведення опитувань та виявлення факторів, що заважають новим мешканцям інтегруватися у громади та групи для дорослих “Ресурс” і “Тілесна терапія”. Крім цього, тут проводять і заняття для дітей. Серед них група для дітей 6-8 років під назвою “Граймо та перемагаймо!”, група для дітей 9-12 років – “Коло друзів” та група для підлітків 13-16 років – “Підлітковий клуб спілкування”.
Як отримати індивідуальну консультацію “Нашої підтримки”
До спеціалістів з організації можна звернутися за індивідуальною консультацією психолога. Такі зустрічі почали проводити у червні 2022 року. Тоді, як каже Євгенія, було дуже мало консультацій. Активно почали подавати заявки вже ближче до вересня 2022 року.
“Ми помітили цікаву тенденцію. Спочатку люди приходять на групові тренінги. Внутрішньо переміщені особи – дуже недовірливі. Їм складно відкритися, вони сумніваються та відчувають якийсь підступ. На групових тренінгах люди бачать і доброзичливість, і кваліфікацію спеціалістів. Люди відчувають потребу. Тоді вже готові записатися на індивідуальну консультацію, можуть відкритися та поспілкуватися віч-на-віч з психологом”, – говорить Євгенія.
Консультації відбуваються в основному у місті Кропивницький за адресою вулиця Шевченка, 42. За потреби психолог спілкується із людьми онлайн. Для запису на консультацію можна зателефонувати за номером: 050-130-50-30.
“Ми підлаштовуємось під людей. Буває, надаємо консультації терміново через телефон. Є дуже нелегкі ситуації. Наприклад, щось відбулось і викликало сильний емоційний удар. Людина потребує психологічної підтримки саме зараз. Можна зателефонувати нашій психологині й висловити свої емоції. Спеціалістка допоможе устаткувати їх”, – ділиться Євгенія Захарченко.
Клуб спілкування для дітей 6-8 років “Граймо та перемагаймо!x”
Групи для дітей члени ГО “Наша рада” називають “клубами спілкування”. Щотижневі зустрічі проводять з дітьми трьох вікових категорій. Перша група – для наймолодших. Це діти від 6 до 8 років – із ними займається психологиня Інга Кузнєцова.
“Місцеві гармонійно поєдналися з внутрішньо переміщеними дітками. Вони дуже допомагають одне одному”, – каже Інга.
Жінка використовує методики ігрової терапії та психодрами. За словами Інги, коли почалось повномасштабне вторгнення, вона почала їздити по реабілітаційних таборах і працювати з дітьми, які пережили обстріли та евакуацію. Жінка почала використовувати ігрові методики й побачила результат. Діти будували свій дім, бомбосховище, наносили туди їжу. На це було емоційно складно дивитися навіть досвідченій психологині.
Психологиня розповідає, що у цьому віці ігри з предметами та сюжетно-рольова гра – це основний вид діяльності. Він найкраще допомагає позбутися негативних емоцій. При стресі дитина зазвичай завмирає, тому ніби не здатна нічого робити. Щоб відновити контроль над своїм життям і відредагувати свої травматичні події, їй обов’язково треба грати.
“Я створювала схожу групу до повномасштабного вторгнення. Там були різні сюжети ігрової діяльності. Зараз основний сюжет – будівництво. Діти сумують за своїми домівками. Це ідея безпечного місця, де “мені буде добре”. Це здатність бути автором чогось свого”, – ділиться пані Інга.
“Мені буде добре”: як працює методика
Психологиня Інга розповідає, про одного з учасників групи – 8-річного Макса. Хлопчик пережив декілька операцій. Перші місяці він грав у лікарню, був хірургом та лікував друзів. Зараз вже він це пропрацював, тому медична тема відійшла на задній план.
“Мені подобається сюди приходити. Зараз я тут граюсь та будую зі своїми друзями базу”, – каже Макс.
Також важливим аспектом роботи на клубах спілкування є розвиток комунікативних навичок, які дуже постраждали за час карантину та війни. Психологиня каже, що кожний рік дитини дуже важливий для розвитку. Якщо діти провели в стресі та очікуванні декілька років, – вони щось втратили.
Тетяна – мама одного з учасників групи для дітей 6-8 років каже: “Моєму сину потрібно було навчитися спілкуватися в колективі, комунікувати з дітками різного характеру. Це дуже необхідно і для школи, і взагалі для життя. Зараз такий період: ми живемо в тривогах під час воєнного стану. Діти емоційно збентежені. Тому для “розвантаження” сина, для покращення його емоційного стану ми вирішили прийти саме до цієї групи”.
Батьки задоволені результатом, який дає клуб спілкування. Тетяна каже, що їй подобається те, що тут подобається її сину. Він знайшов друзів і з нетерпінням чекає суботи, щоб прийти на заняття.
“Ці клуби спілкування важливі, оскільки вони допомагають дітям ВПО адаптуватися, налагодити свій емоційний стан та розвивати навички комунікації, які були втрачені чи загальмовані”, – каже Інга Кузнєцова.
Практичні поради для адаптації дітей
Також психологиня поділилася практичними порадами для вразливих категорій – що робити, якщо немає можливості відвідувати подібні заходи:
- Більше рухатися. Для дітей дуже важливо відновлювати рух та рольові ігри. За два роки повномасштабного вторгнення відбулась глобальна гаджетизація у дітей. У тілі збирається стрес – воно напружене. Обов’язково кожну вільну хвилину виходити на вулицю, грати, бігати. Це все допомагає відреагувати стрес.
- Знизити вимоги до дітей. Батьки дуже переживають за навчання. Треба нагадувати собі, що це – діти, які ростуть за умов війни. Навіть якщо вони нічого не знають, то відчувають та бачать тривогу дорослих. Від вимог треба позбавлятися, бо діти будуть перевтомлені та вчитися не будуть.
- Сімейне спілкування та підтримка. Вибудовувати сімейні традиції та підтримувати один одного.
Психологічна група для дітей 9-12 років “Коло друзів”
Психологиня Юлія Нікітіна працює з дітьми від 9 до 12 років та підлітками віком з 13 до 16. У груповій роботі жінка використовує методики з психологічними настільними іграми. Група працює над соціалізацією, командотворенням, розвитком емоційних компетентностей, вмінням пізнавати, чути й розуміти одне одного.
“Наш клуб спілкування – це можливість познайомитися з більшою кількістю місцевих дітей, увійти в суспільство, яке є тут. Це нагода мати “живе” спілкування. Бо на індивідуальних консультаціях я часто чую, що люди не мають, з ким поспілкуватися. А тут вони просто приходять, вільно комунікують, п’ють чай та їдять смаколики”, – розповідає Юлія.
Перше, що помічає психологиня, під час проведення часу з підлітками молодшого віку – покращення їхнього настрою та зменшення тривоги.
Юлія Нікітіна ділиться: “Я помітила, що підлітки групи 13-16 років йдуть сюди не тільки щоб пограти. Вони приходять раніше, щоб просто поспілкуватися, доки я готуюсь до заняття. У них є цей осередок, де вони можуть поділитися чимось. Я бачу ефективний результат клубу спілкування, адже тепер у них є свої чати, вони зустрічаються й поза межами нашого простору”.
“Те, на що ми направили свої сили, – реально працює. Дітвора тут не просто бавиться і спілкується, не просто їсть печиво і п’є чай. Вони вчаться соціалізуватись, знаходити в собі якісь ресурси. Наприклад, у нестандартних ситуаціях. У нас є ігри, де роздаються картки, в яких написано, що “ти маєш створити перукарню, але ти вмієш гасити пожежу”. Діти спочатку лякаються, а потім наскільки класні ідеї придумують! Наприклад – щоб нічого не сталося у мене є вміння пожежника, або що вогнем можна волосся стригти”, – додає очільниця ГО “Наша рада” Євгенія Захарченко.
Мама одного з членів клубу спілкування “Коло друзів” Юлія каже, що завдяки цим заняттям її син став розкутішим, “вільнішим” у спілкуванні з однолітками.
“Ми переїхали у Кропивницький з Харкова. А у Харків приїхали із Луганська. Мій син після відвідування груп став реагувати на поразки більш емоційно рівно, хоча взагалі він дуже емоційний хлопчик. Дитина хоче сюди приходити, його бажання не зникає – для мене це найголовніше”, – каже Юлія, мама 11-хлопчика.
Психологиня радить підліткам більше комунікувати та знаходити подібні клуби спілкування, осередки “комфорту”. Юлія Нікітіна каже, що часто помічає, що у людей є упередження щодо себе та недовіра до інших.
“Якщо вам здається, що соціум вас не приймає, то краще почати з індивідуальних консультацій. А тоді переходити до групових занять”, – говорить Юлія Нікітіна.
Опитування переселенців для їхнього комфорту у громаді
Один із напрямів роботи проєкту “Наша підтримка” – проведення опитувань серед внутрішньо переміщених осіб задля покращення їхніх умов адаптації та проживання у Кропивницькому.
“Я побачила, наскільки люди, що покинули домівки через війну, по-іншому реагують на проблеми, які у нас є в місті. Ми з чимось устаткувались, змирились, вони – ні. В Кропивницькому не було води 4 дні. Активні внутрішньо переміщені особи звертались з цим питанням до Кабінету Міністрів, до Офісу Президента, до міської адміністрації. Мені настільки подобається їхня енергія! Дуже хотілося б, щоб вони, залишившись у нашій громаді, ділилися такими моделями, які діють у них. Вони пишуть і діляться якимись цікавими своїми напрацюваннями. Я прагну донести це до міської та обласної влади”, – розповідає голова ГО Євгенія.
Команда “Нашої ради” також проводила опитування про фактори, які заважають їхній інтеграції до місцевої громади. Результати опитування “Наша рада” врахує під час розробки нових напрямків роботи проєкту.
Тренінги, групи для дорослих “Ресурс” та “Тілесна терапія”
В межах проєкту організували і дві групи для дорослих. Вік учасників занять різний. Євгенія каже, що на групові тренінги приходять і 35-річні, і люди 70-річного віку.
“Є “Тілесна терапія” – коли через фізичні вправи, упорядковуючи тіло, ми впливаємо на свій емоційний стан та заспокоюємось. У групі “Ресурс” працюємо зі спогадами з дитинства, адже якісь спільні життєві досвіди вчать нас знаходити в собі ресурс та самопідтримуватись”, – каже Євгенія Захарченко.
Психологиня-модераторка Інга Кузнєцова, психологині-тренерки Наталія Потапенко та Юлія Нікітіна провели захід у форматі психологічного театру. Комунікація відбувається за допомогою особливих методів, які розробив Якоб Леві Морено.
Метою проведення тренінгу, перш за все, є відкриття для людей їхніх власних ресурсів та якостей, які допомагають їм справлятися з важкими ситуаціями. Це обмін досвідом, спілкування, пошук нових друзів. Важливий аспект роботи – інтеграція в міську спільноту Кропивницького.
“Цей захід у нас вже не перший в такому форматі. До нас приходять люди, які фактично представляють всю карту нашої України. Ми з Інгою Кузнєцовою працюємо у форматі психологічного театру з початку повномасштабного вторгнення. Ми проводили такі заходи в реабілітаційних таборах для жінок і дітей, які особливо постраждали від війни, для звільнених з полону, для сімей військових. Це цікавий формат, який допомагає людям розкритися, та відкрити в собі “творчу іскру”, – каже спікерка тренінгу Наталія Потапенко. – Коли людина травмована, творчі можливості страждають. А за допомогою таких цікавих вправ люди наче розморожуються. Тут багато сміху та жартів!”.
Наталія вважає, що сфера, в якій вона працює – її місія, яка має допомагати людям.
Євгенія Захарченко додає: “Коли я приходжу на групові заняття, і люди починають розповідати звідки вони приїхали й що пережили – іноді я виходжу на деякий час. Ми бачимо все це по телевізору кожного дня, але коли чуємо від очевидця, то відчуваємо зовсім інший рівень заглиблення”.
На тренінгу “Ярмарок можливостей” кожен мав змогу відкрити й презентувати свої найкращі психологічні якості. Дізнатися, як ці якості допомагають впоратися з життєвими складнощами.
“Я не думав, що можна так чудово відпочити й дійсно зарядитися енергією та мотивацією. У нас сьогодні була крута команда, всі чудово співпрацювали. Я просто в захваті! Відчуваю, що стрес спав, залишився лише позитив!”, – ділиться колишній військовий і один з учасників, Олег.
Проєкт “Наша підтримка” реалізує громадська організація “Наша рада” в межах проєкту “Фенікс”, що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.
Цей проєкт один із багатьох, яких підтримує ЄС, задля подолання викликів війни. Так, у межах “Феніксу” ще 16 інших ГО з різних куточків України отримали фінансування для реалізації низки ініціатив із підтримки внутрішньо перемішених осіб, їхнього психологічного стану, розширення можливостей працевлаштування, адаптації у нових громадах тощо.
Проєкт “Наша підтримка” сприяє психосоціальному відновленню та інтеграції внутрішньо переміщених до місцевої громади. Команда працює з майже усіма віковими категоріями.
Місцеві жителі та ВПО, відвідавши тренінги, індивідуальні консультації чи клуби спілкування, мають змогу чудово провести час, покращити свій емоційний стан та соціалізуватися у комфортних умовах. Доєднатися можуть усі внутрішньопереміщені особи, які перебувають у місті Кропивницькому.
Авторка: Софія Ткаченко
Стаття опублікована українською мовою на Znamyanka.City
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати