Skip to main content

EU4Business та Eurochambres сприяють міжнародному визнанню українських кінорежисерів

02/08/2024

Малий та середній бізнес (МСБ) часто називають основою економіки. У регіоні Східного партнерства ЄС на нього припадає понад 98% підприємств, що забезпечують роботою 60–80% працездатного населення. Розвиток сильного та сталого сектору МСБ – ключовий фактор економічного зростання.

Асоціація європейських торгово-промислових палат (Eurochambres), яка посилює місцеві торгово-промислові палати і бізнес-спільноти в ЄС та за його межами, втілює проєкт «EU4Business: Поєднуючи компанії (EU4BCC)». Серед галузей компаній, якими опікується проєкт — виготовлення натуральних продуктів, креативна і текстильна індустрії, туризм і виноробство.

Українські кінорежисери підкорюють глобальні ринки: історія Лани Шаповал та Ганни Бурдіної

Українська кінорежисерка Лана Шаповал знімала документальний фільм про прихисток для дітей українських військових медиків у Португалії. Втім згодом виявилося, що прихисток фінансує російський бізнес, і дітям нав’язували російську пропаганду. Разом з продюсеркою Ганною Бурдіною Лана почала розслідувати зв’язки між російським урядом і міжнародним бізнесом.

Результатом цієї роботи став український документальний фільм, що отримав низку відзнак — «Тиха війна». Хоча Бурдіна вже вийшла з проєкту, Шаповал, як переселенка, продовжує досліджувати вплив війни на європейські країни, США та Канаду.

«Документальний фільм “Тиха війна” показує, що наслідки війни та “лінії фронту” виходять далеко за межі України, — зазначає Бурдіна. — Кожен європеєць має визначитися, чию сторону підтримує».

Зважаючи на головну тему фільму, його творці прагнули надати йому міжнародного розголосу — і проєкт EU4BCC забезпечив для цього всі можливості.

Навесні 2024 року Бурдіна разом із групою з 28 представників кіноіндустрії з України та інших країн Східного партнерства ЄС взяла участь у пітчинг-сесії «Work in Progress» на 15-му незалежному кінофестивалі Kino Pavasaris — знаменитому заході, який щороку відбувається у столиці Литви Вільнюсі.

Фільм «Тиха війна» отримав три відзнаки на цій події — No Problemo Music Licensing Award, Marche du Film (2 x MDF / Producers Network Badge) та Ji.hlava New Visions Award.

Тижневий Тур МСБ до місця зустрічі — Вільнюса у межах проєкту EU4BCC дозволив учасникам зануритися у світову кіногалузь. Вони побачили найсучасніше незалежне кіно, творили, спілкувалися та співпрацювали, брали участь у ділових зустрічах, розвивали потенційні партнерства.

Більшість взяли участь у програмі «Talents Point» для талановитої молоді, яка прагне кар’єрного зростання. Учасники відвідали воркшопи, майстеркласи, обговорювали фільми, переглядали майбутні роботи. До того ж, мали змогу отримати персональні консультації та нові контакти.

Тур «Місце зустрічі — Вільнюс» більше, ніж нетворкінг. Захід дав змогу презентувати роботи МСБ і фрілансерів глобальній аудиторії. Завдяки цьому вони охопили нові ринки та встановили зв’язки з дистриб’юторами, інвесторами та колегами з креативного сектору, що сприятиме розвитку міжнародної співпраці й новим угодам.

«Ми встановили контакти з представниками кіногалузі, обмінялися ідеями та обговорили потенційну співпрацю, — зазначає Бурдіна. — На цьому кінофестивалі представили низку вагомих проєктів. Відзнаки належать не лише нам – це відзнаки для України. Проєкт EU4BCC допоміг зробити крок вперед у моїй кар’єрі кінопродюсерки».

Нині Бурдіна працює над фільмом «Історії людей, що живуть далі», поетичним документальним фільмом про Чада, іммігранта з Греції та «нічного мера» Львова. Чад застряг в Україні через помилку з документами, але при цьому оживив культурне життя міста під час кривавої війни Росії проти України, організовуючи прогулянки в незвичних місцях, наприклад в укриттях або на закинутих станціях метро. Фільм демонструє, як він намагається повернути радість і відчуття нормальності українцям під час війни, показуючи їхню стійкість та здатність знаходити щастя навіть у найскрутніші часи.