
Відновлення громади та довкілля на півночі України
11/04/2025
«Працювати в Україні зараз складніше через війну з Росією, але я вірю, що завжди є світло в кінці тунелю, – розповідає Сергій Безбородько, керівник громадської організації «Еко Місто Чернігів», яка сприяє сталому розвитку, залучаючи місцевих жителів до екологічних ініціатив. – Коли стається щось погане, ми шукаємо способи це виправити».
Він розповідає, що 17 квітня 2024 року російська ракета вдарила прямо в центр Чернігова, і епіцентр вибуху був лише за сто метрів від офісу «Еко Місто».
«Наше обладнання було пошкоджене, двері та вікна вибиті. Але вже за годину після атаки до нас прийшов десяток волонтерів, щоб допомогти із прибиранням. Усе було відновлено того ж дня, щоб ми могли провести ековоркшоп у нашому офісі. Ми навіть переробили уламки скла».

Натхненні революцією
«Еко Місто Чернігів» народилося з активізму після Євромайдану 2014 року, який отримав назву Революція Гідності та став поштовхом до великих змін як на національному, так і на місцевому рівнях. Реформи вимагали більшої прозорості, підзвітності й залученості громадян.
Сергій родом із Чернігова, але на той момент жив у Києві. Як учасник протестів, він прагнув продовжити зміни, які принесла Революція. Він повернувся до рідного Чернігова – міста із чвертьмільйонним населенням за 60 км від кордону з Росією та Білоруссю.
«Перше, що ми зробили, – почали прибирати сміття в лісі, – згадує Сергій. – Кожні вихідні ми з друзями виходили на прибирання, і ця ініціатива поступово переросла в місію змінити місто».
«Ми не думали про труднощі, які можуть виникнути. Ми просто хотіли покращити ситуацію замість того, щоб чекати, поки це зробить хтось інший. Нас дуже мотивували результати, особливо підтримка молоді».
До 2016 року група формалізувала свої зусилля, зареєструвавши громадську організацію, яка займається екологією та міським розвитком. Вони почали займатися сортуванням і переробленням відходів, проводити екологічні воркшопи для дітей та впроваджували екологічні практики у місцевих громадах.
За десять років своєї діяльності організація провела майже 550 громадських заходів і оновила сім публічних просторів, зробивши їх інклюзивними та екологічними.
«Кожна наша ініціатива змінює місто, покращує якість життя і посилює громадську активність», – говорить Сергій.
Відновлення роботи після повномасштабної війни
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році стало переломним моментом для організації. «Наша робота була фактично паралізована», – зізнається Сергій.

У перші дні війни тисячі мешканців покинули Чернігів, адже місто опинилося в облозі у лютому-березні 2022 року. Хоча російські війська пізніше відійшли, Чернігів і досі залишається під загрозою обстрілів. Один із головних центрів організації на території Чернігівського політехнічного університету зазнав руйнувань через обстріли, а багато екологічних ініціатив довелося зупинити через безпекові ризики. Один із дев’яти членів команди приєднався до лав Збройних сил України.
Сергій зрозумів, що організація потребує нової стратегії. «Ми мали адаптуватися та відбудувати себе заново. Європейський фонд за демократію (EED) надав нам довгострокову підтримку, що допомогло відновити нашу діяльність та зосередитися на важливих для воєнного часу проєктах».
Однією з таких ініціатив став проєкт #BikesForUkraine.
«З початком вторгнення велосипеди стали життєво необхідними», – пояснює Сергій. Оскільки громадський транспорт не працював, велосипеди стали засобом пересування для переселенців, соціальних працівників і волонтерів. Організація роздала понад 750 велосипедів у Чернігові та деокупованих районах.
«Еко Місто» також просуває розвиток велоруху. Публічні заходи й освітні кампанії висвітлюють переваги велосипедного транспорту для мешканців та міста. Сергій мріє зробити Чернігів прикладом «велосипедного міста», яке перетворює виклики на можливості, для всієї України.
Крім інфраструктурних проєктів, команда приділяє увагу освіті. Наприклад, ініціатива «Кришки на іграшки» навчає дітей перероблення пластику через творчість.
«Діти приносять нам кришечки від пляшок, а ми натомість даємо їм іграшки та корисні речі, виготовлені з переробленого пластику. Це мотивує їх і вчить сортувати сміття з раннього віку», – каже Сергій.
Вкорінені у громаді
«Еко Місто Чернігів» співпрацює зі школами та університетами, адаптуючи свою діяльність до умов воєнного часу.
Організація працює як соціальне підприємство, впроваджуючи екологічні ініціативи в Чернігівській області. Вона відкрила «Центр стартапів та інновацій» і «Peremoha Lab» при Чернігівському політехнічному національному університеті – простір для дослідників та творчих людей, які працюють над міждисциплінарними проєктами.

Найближчим часом у Чернігові відкриється «Велокухня» – соціальна кухня, яка також стане культурним центром. Окрім того, діє проєкт «Urban Studio», що займається відновленням публічних просторів разом зі студентами.
«За підтримки EED ми запустили нову ініціативу – «Майстерня міста», – розповідає Сергій. – Це краудфандингова платформа, через яку громадські організації та малі підприємства можуть залучати кошти на свої проєкти. Ми більше не займаємося лише екологією – ми створюємо екосистему інновацій і стійкості, що є вкрай важливим у воєнний час».
«Наша команда – це студенти, волонтери й місцеві партнери, які разом відбудовують місто. Навіть у часи війни можна робити великі справи в маленькому місті та приносити хороші новини місцевій громаді. Якщо не ми, то хто?» – підсумовує він.
«Еко Місто Чернігів» отримало підтримку від Європейського фонду за демократію (EED) – незалежної грантової організації, заснованої у 2013 році Європейським Союзом та державами-членами ЄС як автономний міжнародний трастовий фонд для сприяння демократії у країнах-сусідах ЄС, на Західних Балканах, у Туреччині та за їх межами.
EED підтримує громадські організації, продемократичні рухи, громадських і політичних активістів, незалежні медіаплатформи та журналістів, які працюють над створенням плюралістичної та демократичної політичної системи.
EED був заснований ЄС як незалежний додатковий механізм для надання швидкої та гнучкої технічної й фінансової підтримки процесам демократизації та захисту прав людини в регіоні європейського сусідства.
Оригінальна історія була опублікована Європейським фондом за демократію (EED)
Історії
-
Ініціатива «Відновлення місцевих шкіл задля стійкості» copy
-
Holka: створення мережі активістів для боротьби з корупцією по всій Україні
-
Кредит від ЄС допоміг відновити вщент зруйноване паперове виробництво в Чернігові
-
На передовій екстреної медицини
-
Захистити і відбудувати: українські ветерани успішно адаптуються до мирного життя
-
Нові навички – нові можливості для розвитку: ЄС підтримує професійно-технічну освіту та прагнення до змін