Невеличке місто Тростянець, що на Сумщині, одним з перших в Україні дізналося, від чого саме прийшли рятувати нашу країну російські окупанти. Вже по обіді 24 лютого 2022 року місто з 22 тисячами мешканців зайняли російські війська. Тростянецька громада знаходилася під окупацією 31 день, аж поки 26 березня її не звільнили силами 93-ї бригади та місцевих партизанів.
Росіяни пішли, залишивши по собі сумний спадок: одна з взірцевих українських громад перетворилася на руїни.
«За підрахунками ініціативи ReBuild Ukraine, прямі збитки від руйнувань інфраструктури склали $121 мільйон. Проте ця цифра не відображає масштаб бід, що росіяни принесли в Тростянецьку громаду та сам Тростянець. 90% устаткування та обладнання громади було розграбовано або знищено. В місті, здається, не залишилося жодного комп’ютеру чи ноутбуку. Магазини та склади залишилися без товарів, підприємці – без устаткування. І це вже не кажучи про людські жертви», – розповідає Руслан Бова, очільник та ініціатор створення громадської організації «Центр європейської інтеграції Слобожанщини».
Після звільнення Сумщини навесні 2022 року організація була змушена тимчасово полишити основний вектор роботи й переключилася на відновлення громади та допомогу місцевим мешканцям. Роботи було чимало, й вона потребувала значних ресурсів. Та за підтримки донорів, волонтерів, мешканців і бізнесу місто вдалося доволі швидко повернути до життя. Тож вже восени 2022 року очолювана Русланом Бовою організація зосередилася на класичній проєктній діяльності. Одним з ключових напрямків став «Тростянецький центр підтримки бізнесу».
«В місті та громаді не залишилося жодного підприємства, магазину чи кафе, який би не постраждав від окупації. Хтось разом із вщент зруйнованою будівлею втратив абсолютно все. Комусь пощастило більше і він втратив тільки товар з магазину, торгівельне обладнання та вітрини. Але без значних збитків окупацію не пройшов жоден підприємець», – згадує Бова.
Від консультацій до бізнес-хабу
Ресурсів місцевої влади бракувало навіть на відновлення критичної для громади інфраструктури. Про фінансову допомогу підприємцям годі й було мріяти. Але усім було зрозуміло: без нормальної роботи бізнесу повноцінне відновлення громади неможливе. Мешканцям, що залишалися в місті під час окупації, тим, хто повернувся до звільненого міста, 1,5 тисячам переселенців здебільшого з Донецької та Луганської областей потрібні були робочі місця, соціальна інфраструктура, магазини та СТО тощо.
«Тростянецький центр підтримки бізнесу», що від створення «оселився» у місцевій бібліотеці, взяв на себе важливу роль. Спочатку допомогти постраждалим підприємцям відновити бізнес, а згодом й стимулювати потяг до підприємництва серед жителів громади, що ніколи раніше не мали власної справи.
«Спочатку діяльність організації була зосереджена здебільшого на консультуванні. До нас приходили по консультації з новацій в оподаткуванні та обліку. Але близько 80% запитів стосувалися питань підготовки документів для отримання грантів від західних донорів та підприємницьких ініціатив, на кшталт програми ПРООН за підтримки ініціативи ЄС EU4Business», – каже Руслан Бова.
Та згодом вдалося запустити ще й навчальні програми для підприємців, регулярні тренінги з запрошенням знаних експертів та бізнес-тренерів. Всі ініціативи Тростянецького центру підтримки бізнесу безкоштовні.
Паралельно команда шукала приміщення, в якому стала б можливою реалізація усіх ідей – виділених бібліотекою годин та квадратних метрів відверто бракувало. З пошуком допомогла місцева влада, гроші на ремонт виділили донори, а ресурси на придбання обладнання та техніки залучили завдячуючи спільній ініціативі ЄС та ПРООН «Мери за економічне зростання» (M4EG). Нещодавно, центр запустив проєкт з підтримки малого і середнього підприємництва – «Підвищення підприємницької активності населення Тростянецької громади шляхом створення Навчально-консультативного центру для представників бізнесу» в межах проєкту M4EG. Один із напрямів діяльності – створення та облаштування бізнес простору для проведення консультацій для бізнесу на теми написання грантових заявок та отримання грантових ресурсів у власній діяльності, використання соціальних медіа та інтернет-маркетингу, розробка стратегії соціальних медіа для бізнесу, вибір оптимальної системи оподаткування тощо.
Співпраця в межах проєкту M4EG мала особливий характер, оскільки муніципалітет пройшов цикл навчання як учасник програми Міські Перетворення (“Urban Imaginaries”). Програма сприяла дослідженю важливих питань крізь інноваційну призму, як-от соціального дослуховування. Цей засіб міського дослідження є дієвим інструментом, який допомагає містам розробляти заходи, що найкраще відповідають місцевому контексту і не змушують покладатися на найкращі зовнішні практики.
До кінця цього року Тростянецький центр підтримки бізнесу запрацює на повну потужність. Крім консультацій підприємці отримають сучасний бізнес-хаб. З інформаційним класом, навчальним простором, безкоштовним коворкінгом, а за потреби – навіть невеличким офісом для підприємців початківців.
«Це мінімум, який ми хочемо дати вже на старті. Загалом, ми прагнемо до значно більших масштабів. Плануємо запустити регулярні поїздки до Європи з обміну досвідом. Це одночасно і навчання, й можливість встановлення ділових зв’язків. В ідеалі ж я б хотів на базі центру створити власну грантову програму, щоб максимально спростити доступ підприємців-початківців до стартового капіталу», – розповідає Руслан Бова.
Важкі інвестиції
Тростянець розташований лише в 35 кілометрах від російського кордону. За таких умов чекати, що якийсь інвестор захоче вкласти мільйони в будівництво заводу та влаштує на роботу кількасот місцевих мешканців – утопія, розмірковує Бова.
«Відтак ми маємо покладатися лише на власні сили. Заохочувати людей почати власну справу. Спочатку невеличку, потім більшу. Бажання є, й чимало. Але досвіду та знань не вистачає», – підсумковує він.
Тростянецький центр підтримки бізнесу вже допоміг десяткам місцевих підприємців. Хтось зміг отримати грант та відновити пекарню. Хтось відбудовує зруйнований магазин. А нещодавно в тому числі за консультаційної підтримки Центру місцевий виробник «Тростянецькі ковбаси» отримав грант на відновлення втрачених потужностей та розширення виробництва. Концепція, якої дотримуються «Тростянецькі ковбаси», передбачає використання лише місцевої сировини, яку підприємство закуповує в домашніх господарств. Відтак крім кількох десятків працівників у ковбасних цехах, до виробництва залучені численні селяни громади.
Якщо працювати – буде і підтримка, й результат, переконаний Руслан Бова. Він вірить, що попри всі негаразди, руйнації та біль Тростянецька громада знову стане взірцем децентралізації. Головне не опускати руки та вірити у власні сили.
Ініціатива «Мери за економічне зростання» була започаткована та профінансована Європейським Союзом у 2017 році. З 2021 року ініціатива фінансується ЄС в межах ініціативи EU4Business та реалізується ПРООН у тісній співпраці з ЄС, місцевою владою та зацікавленими партнерами.
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати