14 листопада у Києві відбулася найбільша щорічна подія року для представників/ць культурного та креативного секторів України — Шостий Міжнародний Ярмарок Грантів у Сфері Культури.
Ярмарок Грантів — унікальна можливість знайти фінансову підтримку для своїх культурних проєктів, поспілкуватися з грантодавцями та налагодити контакти з понад 1000 фахівців/чинь сектору.
Наскрізною тематикою цьогорічного Ярмарку Грантів стала міжнародна співпраця та підтримка Європейським Союзом сектору культури в Україні.
З лютого 2022 року ЄС виділив понад 30 мільйонів євро на підтримку українського креативного та культурного сектору.
“Вперше ЄС присвятив частину програми “Креативна Європа” виключно Україні, — зазначив керівник відділу “Культура” Європейської виконавчої агенції з питань освіти й культури Жиль Пелайо (Gilles Pelayo) у своєму зверненні до учасників/ць Ярмарку. — У 2023 році ми оголосили конкурс для України з фінансуванням у 5 мільйонів. Ідея полягала в підтримці організацій, які цього потребують, і це було зроблено через регрантинг для малих організацій. Ідея цього конкурсу полягала не лише у підтримці, але також в тому, щоб інтегрувати українські організації у ширший європейський культурний та креативний сектор”. У 2024 році Європейська Комісія в рамках Програми ЄС «Креативна Європа» знову оголосила спецконкурс для культурних та креативних секторів України із бюджетом 5 мільйонів євро.
Цього року Україна вперше повноцінно братиме участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа” Креативної Європи, що включає кіно, телебачення, відеоігри та віртуальну реальність. Про це повідомила Рената Нікола (Renate Nikolay), заступниця генерального директора з Комунікаційних мереж, контенту та технологій Європейської комісії (DG Connect):
“Українські компанії тепер можуть брати участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа”, опублікованих восени цього року в рамках Робочої програми 2025. Це дозволяє українським компаніям — виробникам, дистриб’юторам, стартапам, кінотеатрам брати участь у ключових заходах Програми. Це означає, наприклад, підтримку кінодистрибуції, що буде ключовим для поширення та видимості українських фільмів у кінотеатрах та онлайн. Це також дозволяє українським дистриб’юторам показувати європейські фільми з інших країн у кінотеатрах та онлайн в Україні”. Рената Нікола також зазначила, що у грудні цього року очікується підписання формальної угоди щодо участі України у Програмі “Креативна Європа”.
За словами Миколи Ульянова, проєктного менеджера Національного бюро програми ЄС “Креативна Європа”, участь у всіх конкурсах підпрограми “Медіа” — це ще не повна участь. Повна участь передбачає можливість для організацій бути координаторами консорціумів, тобто головними партнерами, і Україна має таку опцію. У цьому напрямку, як зазначив Микола Ульянов, працювали зокрема Міністерство культури та стратегічних комунікацій й Верховна Рада, яка прийняла відповідні закони, і “наразі ми майже маємо успіх”.
Загалом за період 2016-2023 роки програма Креативна Європа підтримала 111 проєктів за участю українських організацій на суму майже 16 млн євро. А обсяг грантових коштів, які отримують українські організації у складі міжнародних консорціумів від загального обсягу складає — 30,92%, що є одним із найбільших відсотків, і що свідчить про їх вагому роль у консорціумах.
Крім того, у Річній робочій Програмі “Креативна Європа” на 2025 рік особливий пріоритет приділений Україні. Зокрема Пункт 24 “International relations” повністю присвячений Україні, безпековій ситуації та збереженню, підтримці української культурної спадщини.
З презентаціями про проєкти підтримки культурного та креативного секторів виступили представники/ці найбільших національних, європейських та міжнародних програм.
Зокрема учасники/ці Ярмарку мали можливість ознайомитися із програмою House of Europe, що фінансується ЄС та підтримує професійний й творчий обмін між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС і Великій Британії.
Як розповіла Дар’я Костюк, комунікаційниця та менеджерка спільнот випускників програми House of Europe, цього року Програма, окрім звичних напрямків, зробила додатковий фокус на підтримку українських національних спільнот, щоб сприяти процесу євроінтеграції. Загалом за шість років існування House of Europe було запущено 283 відкритих конкурси та підтримано 11 735 заявок з усієї України. Близько 7 млн євро було виділено на підтримку українців у 2022-2024 роках.
Про можливості для креативних українців від Програми ЄС Еразмус+ та як ними скористатися розповіла Катерина Жданова, менеджерка National Erasmus+ Office in Ukraine & HERE team. Українські організації можуть брати участь у конкурсах Еразмус+ в ролі заявників, партнерів, асоційованих партнерів, однак все залежить від того, який конкурс підходить під конкретну ідею проєкту. За словами менеджерки, звернувшись до National Erasmus+ Office in Ukraine, культурні та креативні організації можуть отримати консультації щодо потенційного проєкту та конкурсу Програми, й подальший супровід на всіх етапах. У листопаді цього року буде оголошено 39 конкурсів для України на 2025 рік.
Ще одну програму ЄС — «Горизонт Європа» — представила Юлія Ремінська, головна спеціалістка відділу Офіс Горизонт Європа в Україні Національного фонду досліджень України. «Горизонт Європа» — дев’ята рамкова програма ЄС із загальним бюджетом 95,5 млрд євро. Як зазначила Юлія Ремінська, ця Програма також пропонує грантові можливості, але у сфері досліджень та інновацій. Зокрема учасникам/цям Ярмарку спеціалістка розповіла про кластер 2 «Культура, креативність та інклюзивне суспільство», бюджет якого на 2023-2024 роки склав приблизно 505 млн євро. Наразі доступними є 5 конкурсів по кластеру 2, які стосуються Європейської хмари взаємодії у сфері культурної спадщини. Команда Офісу Горизонт Європа в Україні очікує на оновлену Робочу програму та нові конкурси.
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати