Skip to main content

«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС

12/12/2024

Житомирський бренд «Легка хода» — один із найбільших в Україні виробників панчішно-шкарпеткової продукції. Його історія почалася ще в 1935 році з Житомирської панчішної фабрики. Але за багато років підприємство пережило чимало трансформацій: від повного руйнування у часи Другої світової до продажу будівель фабрики у 2021 році приватному інвестору.

Проте й зараз, вже за іншою адресою, але так само у Житомирі «Легка хода» щомісяця виробляє до півмільйона пар шкарпеток, допомагає ЗСУ, відправляючи продукцію захисникам, та активно працює над виходом на нові закордонні ринки.

Знамениті житомирські шкарпетки

За довгі роки роботи продукція підприємства стала символом якості. Аж настільки, що українці вигадали та закріпили у народній мові уявний бренд «Житомирські шкарпетки».

«Для нас це одночасно стало і неабиякою допомогою під час трансформацій у часи незалежності, адже завжди гарантувало збут продукції, і серйозним викликом. По-перше, шкарпетки з Житомира міцно асоціювалися зі стандартними, класичними чорними, білими та сірими виробами. По-друге, ми стикнулися з проблемою підробок», — розповідає маркетолог Легкої Ходи Роман Главацький.

Звісно, жодних прав на бренд «Житомирські шкарпетки» в компанії не було, адже не було й самого бренду. Але українці, купуючи «житомирські», повсякчас були впевнені: придбали саме вироби знаменитої Житомирської панчішної фабрики. Хоча насправді в місті працює чимало невеличких підприємств, що також шиють шкарпетки. Подекуди з відверто неякісних матеріалів.

«Дешеві, але вкрай неприємні для носіння шкарпетки з так званої «регенерованої бавовни», що фактично є продуктом переробки автомобільних шин, китайські вироби, на які просто прикріпили «житомирську» етикетку – що нам тільки не траплялося на очі», — пригадує Роман Главацький.

Дорога до кольору

Він додає — це один з ключових викликів, з яким стикнулося виробництво, що за кілька років до початку повномасштабного вторгнення почало свою найбільшу трансформацію за всю історію існування. Оновили бренд, створили сучасний інтернет-магазин, змінили виробничий майданчик. І нарешті відмовилися від виробництва самої лише монохромної класики — запустили лінійку кольорових шкарпеток та колготок. І одразу відчули результат: у перші ж місяці продажі підскочили на 40%.

«Не можна стояти на місці. Сучасний споживач вимагає яскравих рішень. Зараз ми під кожний сезон, себто чотири рази на рік, запускаємо у виробництво до 10-15 новинок. Відслідковуємо тренди, змінюємо дизайн та принти», — пояснює Главацький.

Початок повномасштабного вторгнення лише ненадовго пригальмував подальший розвиток: підприємство зупинялося лише на кілька днів, під час масованих обстрілів міста у перші дні великої війни. Але вже за кілька тижнів працювало на повну потужність.

«Працівників ми не звільняли і продовжували платити зарплату навіть під час вимушеного призупинення виробництва. Та й попит на продукцію суттєво не знижувався. До того ж треба було допомагати армії» — додає він.

Закохати українців у продукцію місцевих виробників

Згодом відновили й плани з подальшого розвитку. Крім здебільшого «гуртового» магазину безпосередньо поблизу виробництва, відкрили справжній брендовий магазин «Легкої ходи» у Житомирі. Кажуть – так намагалися бодай місцевим мешканцям пояснити, що не всі «житомирські» шкарпетки виробляють саме вони.

Серйозну допомогу у цій роботі компанія отримала під час участі у PR-кампанії «Зроблено в…». Її провели в межах програми «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» завдяки фінансуванню Європейського Союзу в межах ініціативи EU4Business й уряду Німеччини.

Участь у кампанії, окрім житомирської «Легкої ходи», взяли локальні бренди з пʼяти міст України — Житомира, Кам’янця-Подільського, Ужгорода, Івано-Франківська та Білої Церкви.

Щоб підвищити впізнаваність учасників, команда проєкту розробила бренди і брендбуки місцевих виробників, онлайн-каталоги підприємств, дизайн промопродукції (екоторби, горнятка, футболки, постери та ін.). Також зняла 7 анімаційних роликів про локальні бренди, під якими обʼєдналися виробники у кожному місті, та 100 відео про місцеві підприємства.

«Результати ми відчули майже миттєво: значно побільшало покупців у новому фірмовому магазині – люди пішли купувати саме наші якісні вироби. Зросли продажі в онлайн-магазині. Тож ми щиро вдячні за організацію кампанії», — пояснює Главацький.

Зараз компанія активно працює над виходом на нові ринки. Продукцію компанії вже можна придбати у Польщі та Німеччині. Ведуться перемовини з представниками Сполучених Штатів. Є напрацювання й щодо виробництва шкарпеток для західних брендів на потужностях «Легкої ходи».

Не забувають і про українських споживачів. «Легка хода» — учасник ярмарків та інших масових заходів у Житомирі. Бренд надихає та спонукає інших виробників долучатися до розбудови економіки міста та країни в цілому й працювати задля перемоги.