Skip to main content

Як грошова допомога від ЮНІСЕФ підтримує родини в Україні

02/05/2024

В умовах війни та масового переміщення цивільного населення гуманітарні грошові виплати є життєво важливим ресурсом для вразливих сімей в Україні. Адже на тлі зруйнованої інфраструктури та стрімко зростаючої інфляції задоволення базових потреб стає справжнім викликом для багатьох українців.

З початку 2022 року сім’ї з дітьми отримали надію завдяки програмі гуманітарних грошових виплат, яку розпочав Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки Європейського Союзу. З березня 2022 року по грудень 2023-го фінансову допомогу для подолання викликів війни та відновлення своїх домівок отримали 282 828 сімей, серед яких 762 274 дитини та щонайменше 69 467 дітей з інвалідністю.

«Від війни в Україні потерпають сотні тисяч невинних дітей та їхніх сімей», — говорить Клаудія Амарал, голова Представництва ЄС з питань гуманітарної допомоги в Україні.

«Європейський Союз докладає всіх можливих зусиль, щоб надати негайну допомогу українським дітям, які є однією з найбільш вразливих категорій населення в умовах війни. Працюючи разом із гуманітарними партнерами, як-от ЮНІСЕФ, ми прагнемо, щоб критично важлива допомога дійшла до тих, хто її найбільше потребує».

Серед тих, хто завдяки коштам ЮНІСЕФ та партнерів відбудовує свою домівку, — Інна та її четверо дітей. «Коли в нашу квартиру влучив снаряд, ми не знали, чи радіти, що залишилися живі, чи плакати через те, що залишилися без дому, — із сумом розповідає багатодітна мама. — Наш район дуже постраждав. Дві школи, лікарня та деякі сусідні будинки повністю зруйновані».

Згодом і саму родину спіткало таке лихо — снаряд влучив у дитячу спальню. Інна впала у відчай: у неї не було грошей, щоб замінити вікна й захиститися від холоду. Однак завдяки програмі гуманітарних грошових виплат сім’я отримала кошти на купівлю будівельних матеріалів.

«Я купила плитку, спеціальну плівку, щоб вікна не випадали, і цемент, щоб відремонтувати дитячу кімнату, — ділиться Інна. — Для нас це великі гроші, і без допомоги ЮНІСЕФ цей ремонт ми б не зробили».

Через обстріли Інна втратила роботу у клінінговій компанії.

«Після початку війни я приходила прибирати один будинок у Харкові, — розповідає вона. — Але згодом мені зателефонували власники будинку і сказали, що прибирання більше не потрібне, адже будинок розбомблений».

Коли в лютому 2022 року розпочалася повномасштабна війна, 46-річна Оксана, прийомна матір із Харківщини, перебувала далеко від своїх дітей.

«Війна почалася, як страшний сон, — згадує вона. — Діти були в санаторії, а ми вдома. Моя молодша дочка, невістка, двоє онуків і я залишилися самі».

Через чотири довгих місяці попри безперервні обстріли Оксана та її прийомні діти нарешті возз’єдналися. Але життя у їхньому місті кардинально змінилося: харчів не вистачало, ціни були високі, а найближчий відкритий магазин був за 60 кілометрів. Коли їжа подорожчала у три, а то й у чотири рази, прогодувати сім’ю стало справжнім випробуванням.

«Ми почали заморожувати хліб про запас», — зізнається Оксана.

ЮНІСЕФ надав фінансову допомогу Оксані та її родині. На ці кошти вони купили продукти й побудували укриття в підвалі гаража, яке могло б захистити багатодітну сім’ю під час обстрілів. Частину грошей сімʼя також спрямувала на ремонт насосної станції, яка постачає воду до їхнього будинку.

Програма ЮНІСЕФ з порятунку життів дітей та їхніх родин в Україні в зимовий період, розпочата в 2023 році, забезпечила додаткову підтримку для вразливих родин, зокрема в окремих районах Дніпропетровської, Харківської, Запорізької та Донецької областей. Завдяки грошовій підтримці та допомозі з підготовки до зими, що передбачала надання необхідний речей, як-от теплого одягу для дітей, тисячі сімей змогли завчасно підготуватися до холодного сезону.

На кошти від ЮНІСЕФ Світлана та її четверо дітей придбали їжу, теплий одяг і заплатили за оренду своєї маленької квартири.

«Ця грошова підтримка допомогла нам відчути впевненість у завтрашньому дні»

«Я зрозуміла, що я не сама,» — розповідає Світлана, яка живе у Дніпропетровській області, а саме в районі, що постійно обстрілюється.

13-річна Ілона та її старша, 22-річна, сестра Діана з Краснограда, що на Харківщині, втратили батьків. Ілона залишилася без даху над головою. Але Діана та її хлопець взяли дівчину під опіку.

«Я зрозуміла, що це єдиний вихід, — каже Діана. — Що я не зможу її відпустити. Вона моя сім’я».

Ця подія позначилася і на фінансовому становищі Діани. Але ЮНІСЕФ надав їй та Ілоні грошову підтримку. Діана купила одяг і взуття для своєї молодшої сестри, а також забезпечила їй необхідну психіатричну допомогу.

Співпраця між Міністерством соціальної політики України та ЮНІСЕФ сприяла розширенню підтримки сімей, які її потребують, у тому числі багатодітних сімей і сімей з дітьми з інвалідністю. В 2022 році допомогу отримали 55 000 родин, які виховують трьох і більше дітей, і звернулися за допомогою через платформу «е-Допомога», а у 2023 році — 11 000 сімей з дітьми з інвалідністю.

Наталя та її чоловік мають трьох доньок — 15-річну Ксенію, 8-річну Олександру та 2-річну Марічку. Коли почалася війна, їхнє рідне місто в Харківській області жорстоко обстрілювалося, а лінія фронту опинилася буквально за кілька кілометрів від їхнього дому.

У вересні 2022 року 6-річна племінниця Наталі Поліна втратила батьків під час обстрілу і згодом стала четвертою дитиною в родині. Подружжя потрапило у фінансову скруту — бойові дії продовжувалися, а ситуація на ринку праці була складною.

«У нас не було грошей, — згадує Наталя. — Навіть якщо виплати на дітей приходили, вони переказувалися на рахунок банку, найближче відділення якого від нас за 80 кілометрів. Щоб туди дістатися, потрібні були гроші й пальне».

Незабаром родина отримала грошову допомогу від ЮНІСЕФ. На ці кошти Наталя з чоловіком купили продукти, ціни на які зросли в кілька разів. Крім того, родина змогла забезпечити Поліні лікування, оскільки в дівчинки почалися серйозні проблеми із зором.

Партнерство ЮНІСЕФ з Європейським Союзом надало рятівну допомогу вразливим сім’ям і дітям в Україні, багато з яких втратили свої домівки та засоби до існування. В умовах тривалого насилля та невизначеності війни гуманітарні грошові виплати не лише допомагають цим сім’ям виживати, але й розширюють їхні можливості, даючи змогу задовольняти свої нагальні потреби.