Skip to main content

Без вогню та води. Переселенка з Донецьку годує українців смачними та корисними стравами навіть в окопах

03/08/2023

У селищі Оржиця, що на Полтавщині, кипить робота. Місцеві жителі везуть до невеликого цеху Green For You Food тільки-но вирощену городину, де працівниці фірми створюють з локальних продуктів три десятки страв: від джемів та соків до овочевої ікри та голубців з м’ясом. Усі вони запаковані у сучасні вакуумні реторт-пакети, а отже можуть зберігатися щонайменше рік.

Ідею розпочати виробництво порційної готової їжі, що не вимагає додаткової обробки, Тетяні Черніковій, співзасновниці Green For You, підказала війна. Обладнання, на якому зараз готують та упаковують каші та вареники, Тетяна та її сестра Валентина планували використовувати інакше – виготовляти соуси на кшталт песто із власноруч вирощеної мікрозелені. Але війна вже вдруге поставила догори дригом життя переселенців із Донецьку.

З менеджерки у фермерки

До 2014 року Тетяна Чернікова і не замислювалося про власну справу. Посада менеджерки супермаркету приносила пристойний дохід та обіцяла непогані кар’єрні перспективи. Тож коли Валентина, сестра Тетяни, виїхала до Харкова, сама вона ще два роки не наважувалася на переїзд. Але з кожним днем життя в окупації ставало важчим, від минулих перспектив залишилися лише спогади. Зрештою вона з чоловіком та двома дітлахами покинули рідний Донецьк.

У Харкові сестри одразу почали міркувати над власною справою. Чим саме зайнятися, не знали – але кожного разу, відвідуючи ринок чи супермаркет, шукали ідею. Згодом вирішили зупинитися на вирощуванні мікрогріну. Ця ніша була відносно вільною на ринку Харкова та не потребувала значних інвестицій.

Знайома запропонувала орендувати будинок у передмісті. 30 соток землі та невеличка тепличка стали непоганим стартовим майданчиком для молодого бізнесу. Але спочатку справи йшли не дуже впевнено – сестрам бракувало досвіду та знань. Одна справа, виростити перший врожай, інша – налагодити цілорічне виробництво продукції зі стабільною якістю.

Вчитися довелося буквально всьому. Сестри пройшли кілька бізнес-курсів, щоб опанувати менеджмент, навчалися у школі тепличного господарства у Хмельницькому, не соромилися звертатися по поради до конкурента, який вже вирощував мікрогрін у промислових масштабах.

До першої теплички згодом додалася ще одна, а фермерське господарство сестер опанувало сучасні автоматизовані технології вирощування. Перед початком російського вторгнення Green For You виробляв до 500 кілограмів мікрогріну на місяць. Продукцію охоче купували ресторани, та й на полицях супермаркетів міста вона не затримувалася – харків’яни швидко полюбили смачні та корисні паростки.

Каші замість соусів

Напередодні війни сестри готувалися до розширення виробництва. Придбали спеціальне обладнання, винайняли та відремонтували приміщення. Але війна змусила змінити плани. Спочатку сестри разом зі знайомими рестораторами взялися готувати їжу для військових та тероборони та й не думали про переїзд. Але постійні обстріли Харкова зрештою змусили Тетяну з чоловіком та дітьми поїхати.

До Оржиці вивезли й тільки-но придбане обладнання – такою була вимога інвесторів.

«Із приміщенням допомогла місцева влада, нам запропонували будівлю колишнього кафе. Тут розмістили усе обладнання та почали налагоджувати випуск плодоовочевої консервації у реторт-пакетах. Найняли місцевих працівниць та запропонували фермерам громади привозити до нас вирощену городину», – пригадує Тетяна.

Згодом технолог розробив рецептуру та усю необхідну документацію для лінійки готових страв у реторт-пакетах. А до назви компанії Green For You додалося слово Food.

На кошти гранту від ПРООН за підтримки ініціативи ЄС EU4Business запустили сучасний інтернет-магазин, де можна придбати смачні спагетті з соусом та куркою, тушковану капусту й квасолю, джеми, овочеву ікру та інші смачні й корисні страви, що навіть без холодильнику зберігаються від року до двох.

«Багато нашої продукції купують волонтерські організації, її із задоволенням їдять військові на передовій. Це не тільки смачно, але й зручно. Пакети легко відкриваються, їх дуже просто розігріти – це робить нашу продукцію майже незамінною там, де немає доступу до електрики, тепла та води», – пояснює Тетяна.

Зараз Тетяна Чернікова планує розширення виробництва. Хоче відкрити другий цех, розширити лінійку готових страв Green For You Food та вийти з ними на полиці українських супермаркетів. Каже, що технологія дозволяє готувати майже будь-які страви, навіть борщ. А унікальна рецептура та локальні фермерські продукти, з яких готують страви Green For You Food, роблять їх дійсно смачними та корисними.