Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, квітень 2023 року

У черговому випуску медіадайджеста зібрані публікації про основні події квітня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

ТОП-3

Квітень можна цілком обґрунтовано визначити як робочий місяць часів війни: Україна воювала, утримуючи позиції й готуючись до наступу, і працювала, відбудовуючи зруйноване і модернізуючись.

Шлях до миру країна долає одночасно з шляхом до ЄС, і надійна підтримка з боку Європейського Союзу та партнерів є визначальною, бо і мир, і приєднання України до європейської родини є спільною метою. Події квітня не є переламними або визначними, але у такій повсякденній спільній роботі формується й зміцнюється єдність, яка дозволяє досягти Перемоги.

.Фото: Virginia Mayo (AP)
.Фото: Virginia Mayo (AP)

Світ бачить нелюдські злочини агресора

Очільник дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель “глибоко шокований” відео жорстокої страти українського полоненого, а речниця Єврокомісії Набіла Масралі наголосила, що ЄС підтверджує свою відданість притягненню до відповідальності всіх виконавців і пособників воєнних злочинів: «Якщо це підтвердиться, це ще одне жорстоке нагадування про нелюдську природу російської агресії»


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Рада ЄС збільшила фінансування Європейського фонду миру

Рада Європейського Союзу ухвалила рішення збільшити фінансування Європейського фонду миру до €7,979 млрд до 2027 – аби забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. Європейський фонд миру, створений у 2021-му році задля збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки, почав активно працювати від початку російської війни, і ЄС вже кілька разів збільшував його бюджет. За цей час ЗСУ отримали сім пакетів допомоги, і наразі загальний внесок ЄС для України в рамках фонду становить €3,6 млрд.


Фото: UAINFO.org
Фото: UAINFO.org

Боєприпаси будуть: ЄС консолідує зусилля і кошти

Щоб пришвидшити постачання Україні необхідних боєприпасів і відшкодувати державам-членам вартість переданих до кінця травня артилерійських снарядів, Рада ЄС 13 квітня ухвалила скерувати на ці цілі €1 млрд у межах Європейського фонду миру. Нагадаємо: 23 березня лідери ЄС домовились передати Україні 1 млн артилерійських снарядів протягом найближчих 12 місяців. Перший транш в сумі €1 млрд дозволить якнайшвидше передати Україні наявні боєприпаси, потім буде проведено спільну закупівлю ще на €1 млрд.


Читайте сьогодні

ЕКОНОМІКА ТА ФІНАНСИ
Фото : УП
Фото : УП

ЄС виділить Україні ще € 1,5 млрд євро макрофінансової допомоги

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що ЄС виділив Україні ще €1,5 млрд макрофінансової допомоги. Це другий транш з €18 млрд макрофінансової допомоги Євросоюзу, погодженої у грудні 2022 року.

«Наша підтримка допомагає Україні функціонувати, захищаючи себе, – написала фон дер Ляєн у Twitter. – І рухатися на шляху до ЄС, підтримуючи реформи – наприклад, належне управління й фінансову стабільність».


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

ЄІБ підтримав ініціативу ЄС для відбудови й розбудови України

Рада директорів ЄІБ схвалила ініціативу ЄС для фінансування реконструкції та відновлення в Україні. Це тимчасовий алгоритм, який дозволить продовжувати роботу ЄІБ у країні до запровадження очікуваної середньострокової підтримки ЄС. У межах ініціативи ЄІБ створить Фонд «ЄС для України», який, зокрема, забезпечить посилення позик ЄІБ для інвестицій і державного, і приватного секторів.

ЄІБ також погодив фінансування в розмірі €1,8 млрд для сталого транспорту, корпоративних інновацій, чистої енергії, боротьби зі зміною клімату та цифровізації в Європі та в усьому світі.


Фото: TRANSPARENCY INTERNATIONAL
Фото: TRANSPARENCY INTERNATIONAL

ЄС працює з «російськими активами» − чи зможе їх отримати Україна?

Знайти активи, які мають стосунок до росіян – прибічників Путіна і війни – завдання непросте. Ще складніше швидко знайти юридично обґрунтоване рішення, яке б дозволило передати ці кошти Україні як відшкодування збитків, спричинених війною.

Проте після понад 400 днів від початку російської війни зрушень у таких конфіскаціях доволі мало. Який стан справ нині та які перспективи цієї роботи?


ЄС-УКРАЇНА: АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Україна опановує «домашнє завдання»

Попри війну, Україна працює над досягненням амбітних мирних цілей, і одна з головних – виконати «домашнє завдання» для вступу до ЄС. Критерії та вимоги добре Україні добре відомі, певний шлях вже пройдено, та рух має пришвидшитись – і вже без компромісів. Не може бути так, щоб Україна стала членом ЄС і продовжувала жити за власними правилами. Більшість українців підтримують вимоги ЄС як такі, що відповідають і їхнім прагненням.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Чутливі точки звіту Єврокомісії

Презентований в лютому звіт Єврокомісії щодо готовності України до вступу до ЄС містить аналіз та оцінку виконання 31 параметра, за якими й визначається рівень поступу країни на шляху до ЄС.

Всі вони однаково важливі для Євросоюзу – чи то безпека, чи то держзакупівлі, чи то регіональна політика. Україна, яка добре знає ціну прогалинам у регіональній політиці, отримала за цим критерієм лише 2 бали з 5. Чому так сталося і що слід зробити?


Фото: Дія
Фото: Дія

Україна наблизилась до цифрового безвізу з ЄС

У застосунку “Дія” запущено бета-тест сервісу Дія. Підпис-EU, який відповідає регламенту eIDAS Європейського Союзу. Відтепер у країнах ЄС зможуть перевірити достовірність накладеного в Україні підпису. Після оновлення застосунку “Дія” до останньої версії буде автоматично створено два варіанти підпису: за українським стандартом (ДСТУ) і міжнародним (ECDSA).


Від початку війни європейські лікарні прийняли сотні пацієнтів з України

Через Механізм цивільного захисту ЄС понад 2000 українських пацієнтів отримали спеціалізовану медичну допомогу в 20 країнах Європи. Велику підтримку пацієнтам надає Центр медичної евакуації ЄС у Жешуві – сюди вони прибувають з України наземним транспортом, а потім їх транспортують до лікарень по всій Європі.


ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ФРОНТ І ЄВРОПЕЙСЬКИЙ «ЗЕЛЕНИЙ КУРС»

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Фонд енергетичної підтримки України профінансує реконструкцію газокомпресорної станції

Грант МЗСМ Німеччини в сумі €2 млн, наданий через Фонд енергетичної підтримки України, створений у рамках Секретаріату Енергетичного співтовариства у співпраці з Міненерго України, буде скеровано на реконструкцію критично важливого об’єкта газової інфраструктури.

В березні під співголовуванням Єврокомісії підписано Меморандум про взаєморозуміння між КМУ та Секретаріатом Енергетичного Співтовариства щодо посилення співпраці у відбудові енергетичного сектору України.


ДОБРЕ ВРЯДУВАННЯ
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

В Тернополі проводять термомодернізацію навчальних закладів

Попри війну, в Україні за підтримки європейських партнерів реалізується багатогалузева інвестиційна «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» (ПРМІУ) з обсягом кредитного фінансування на суму €400 млн. На переконання голови представництва ЄІБ в Україні Жан-Еріка де Загона, енергоефективність зараз важливіша, ніж будь-коли раніше, а цей проєкт передбачає не тільки комфорт, а в першу чергу – якісне переоснащення муніципальних об’єктів.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

На Сумщині створюють Аграрну сервісну службу

На території Зноб-Новгородської громади (Сумська обл.) формується служба допомоги мешканцям у питаннях обробки земл та покращення стану самозабезпечення харчовими продуктами місцевих жителів для мінімізації наслідків війни. Бюджет проєкту склав понад 1,4 млн гривень, а реалізують його ГС «Органічна Україна. Північ» та КП громади — «Зноба-Благоустрій» за підтримки Програми U-LEAD.


Фото: The Village
Фото: The Village

Житло для ВПО в Чернівцях збудоване коштом ЄС

Війна позбавила тисячі українців житла, мільйони людей змушені рятуватися від війни, полишивши домівки й перебравшись у відносно безпечніші регіони країни. Всі вони потребують нормальних умов для життя, і таку можливість створює Програма “ЄС Міцні Регіони – Спеціальна програма підтримки України”, яку співфінансує ЄС та Мінекономіки та розвитку Німеччини (BMZ). Ще одне модульне містечко – у Чернівцях – зведене за проєктом знаного архітектора Слави Балбека.


КУЛЬТУРА, ОСВІТА, НАУКА

Фото: Insha Osvita
Фото: Insha Osvita

Гранти ЄС – проєктам ГО «Інша освіта» та фонду «Ізоляція»

Оголошено результати спеціального конкурсу для підтримки українських переселенців та культурного і креативного секторів України програми ЄС «Креативна Європа» за 2022-й рік. Мета проєктів – підготовка післявоєнного відновлення українського культурного сектору та допомога українським митцям і культурним організаціям у створенні та демонстрації своїх проєктів в Україні та країнах-учасницях «Креативної Європи». Загальний бюджет конкурсу € 5 млн.


Фото: The Village
Фото: House of Europe

ЄС підтримує українських митців кіно та телебачення

Українська кіноакадемія та фінансована ЄС програма House of Europe продовжили співпрацю з Netflix, щоб допомогти кіно- та телеіндустрії України. Минулого року 100 професіоналів отримали стипендії, понад 400 митців – доступ до онлайн- навчання, а 48 креативних команд – гранти на розробку сценаріїв та онлайн-сесії з міжнародними експертами галузі. Чимало проєктів вже презентовані на кінофестивалях – Berlinale, Goteborg Film Festival та WATCH DOCS International Film Festival.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку