Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, грудень 2023 року

До чергового випуску медіадайджесту увійшли публікації про основні події грудня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

Ключова подія не лише грудня, а й десятиріччя – згода Європейської Ради розпочати перемовини про приєднання України до Європейського Союзу. Драматичні обставини та дискусії навколо голосування 14 грудня в Брюсселі припали саме на десяту річницю Революції Гідності, приводом до якої стала відмова уряду Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Також в грудні було відзначено 30-річчя дипломатичної присутності Представництва ЄС в Україні. Така концентрація подій, що стосуються цивілізаційного вибору України, свідчить про те, що непростий шлях повернення країни до європейської родини має закономірний розвиток і стає незворотним.

Детальніше читайте у черговому випуску.

ТОП-3

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Європейська Рада дала Україні «зелене світло»: шлях надії та викликів

Допис Президента Європейської Ради Шарля Мішеля зафіксував історичне рішення: «Війна, розв’язана Росією проти України, глибоко трансформує ЄС. Я абсолютно переконаний, що розширення ЄС – це інвестиція в мир, безпеку та процвітання. Ось чому цей саміт Європейської Ради – історичний: ми домовилися про відкриття переговорів про вступ з Україною та Молдовою, а також про надання Грузії статусу кандидата. Ми також почнемо перемовини з Боснією і Герцеговиною, коли будуть виконані необхідні критерії. Чіткий сигнал надії для нашого континенту». Про уроки й подальші виклики для України на шляху до членства в ЄС – читайте у статті.


Фото: Twitter / Katarina Mathernova
Фото: Twitter / Katarina Mathernova

Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова:
Ми маємо спільну мету – тісніше об’єднатися під одним дахом Європейського Союзу

За 30 років дипломатичних відносин між Україною та Європейським Союзом сторони перейшли від обережної дипломатії до тісного партнерства і, зрештою, опинилися на початку перемовин про членство України в ЄС. «Щоб досягти цієї мети, ЄС супроводжував Україну на її шляху через незліченну кількість проєктів, інвестицій і, що важливо, у ключових програмах реформ», – зазначає Катаріна Матернова. – І ключовим чинником та рушієм цих реформ був народ України та її громадянське суспільство. Читайте більше в колонці пана Посла ЄС Катаріни Матернової.


Фото: Eurobarometer
Фото: Eurobarometer

Опитування Євробарометра: європейці продовжують підтримувати Україну

Оприлюднено 100-ий випуск дослідження Стандартного Євробарометра, що засвідчує: попри плюралізм думок, європейці одностайні у своїй відданості загальнолюдським цінностям і добре розуміють силу й вагу єднання. За рік їхня оцінка загроз змінилася – минулого року на першому місці були побоювання щодо зростання цін/інфляції, цьогоріч вони поставили на перше місце війну в Україні й імміграцію. При цьому переважна більшість підтримує надання допомоги Україні та притулку для тих, хто рятується від війни. Водночас 70% вважають ЄС місцем стабільності в неспокійному світі, 61% оптимістично налаштовані щодо майбутнього ЄС.

Читайте сьогодні

Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
ЄС-УКРАЇНА:
АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ

Рішення ЄС про початок переговорів робить європейське майбутнє цілком реальним для України

На практиці це означає, що євроінтеграція перестає бути «домашнім завданням», яке можна виконати наполовину або якось інакше. «Це треба зробити – і все. Тут не може бути компромісів», – наголошує пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова. Водночас і Європейський Союз тепер буде значно активніше залучений до процесу імплементації рамкових вимог, ніж коли Україна виконувала Угоду про асоціацію, оцінюючи дорожні карти реформ та визначаючи критерії для прогресу в переговорному процесі. Наразі Україна та ЄС перебувають на початку цього шляху, але з правильним підходом ми зможемо і повинні його подолати.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Законодавство України:
реформування триває

Після розвалу СРСР та падіння «залізної завіси» Європейський Союз взяв на себе місію з поширення демократичних цінностей за межі своїх східних кордонів. Перспектива повноправного членствав ЄС, що постала перед тамтешніми країнами, зрештою посприяла швидшому реформуванню та встановленню в них верховенства права й демократії. Однак, який вплив ЄС справив на законодавчі зміни в країнах, які донедавна не мали безпосередньої перспективи вступу, хоча й заявляли про таке прагнення? Дізнайтеся більше на прикладі України в статті.

Фото FB Командування Об’єднаних Сил ЗСУ
Фото FB Командування Об’єднаних Сил ЗСУ
БЕЗПЕКОВА ПІДТРИМКА

Навчання особового складу ЗСУ буде посилене

28 листопада Рада ЄС ухвалила рішення надати додаткове фінансування для навчання Збройних сил України в межах Місії військової допомоги Європейського Союзу на підтримку України (EUMAM Ukraine). Фінансування збільшено на 194 млн євро і тепер становитиме 255 млн євро.

Нагадаємо, що країни Заходу підготували 100 тисяч бійців для ЗСУ – до навчань особового складу залучена коаліція з 32 держав-партнерів. Також 12 тисяч військових з України пройшли навчання за стандартами НАТО.


Фото: eu4ukraine
Фото: eu4ukraine
ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

Разом вистоїмо: в часи війни й з думкою про відбудову ЄС всебічно підтримує МСП України

Європейський Союз – один з найпотужніших системних донорів України протягом багатьох років – від початку повномасштабної російської війни сконцентрував ресурси на підтримці малого і середнього бізнесу. Гранти, консультації, підтримка релокованих підприємств, зняття торговельних квот на експорт, допомога у пошуку нових ринків та партнерств – ключові вектори програм ЄС з допомоги українському бізнесу.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Майже 24 мільйони застарілих ламп розжарювання українці замінили на енергоощадні

На початку 2023 року в Україні стартувала програма обміну енергомістких ламп розжарювання на ощадні світлодіодні, яку впроваджує Уряд України за підтримки Європейського Союзу. Лише за грудень 2023 року українці обміняли майже 3 млн ламп, а загальна кількість за весь час сягнула майже 24 млн. Тож ми наблизились до амбітної мети: за попередніми оцінками, економічний ефект від обміну ще 18 млн світлодіодних ламп дозволить заощадити одночасно до 1000 МВт електроенергії.

Від 5 грудня додаткову можливість отримати сучасні лампи на заміну лампам розжарювання мають сільські пенсіонери, навіть якщо вони раніше вже обміняли п’ять ламп за програмою.


Громадянське суспільство єднається і діє

Війна змінила все в житті українців, однак і стала каталізатором для об’єднання й розвитку українського суспільства. Як зазначено на презентації звіту «Барометр ОГС: Україна 2023» , держава та організації громадянського суспільства не лише навчилися жити в умовах війни, але досягли суттєвого прогресу в реформуванні законодавства та у щоденній практичній роботі. Неймовірна стійкість громадянського суспільства в Україні та його відданість європейським цінностям проявляється і в тилу, і на фронті, де чимало активістів ОГС захищають Україну та Європу.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
НАУКА ТА ІННОВАЦІЇ

Horizon Capital Growth Fund IV отримав 25 млн євро на проєкти зміцнення МСП України та Молдови

Фонд EU for Ukraine, керований ЄІБ, банком Європейського Союзу, схвалив інвестиції у розмірі 25 млн євро для Horizon Capital Growth Fund IV, спрямовані на зміцнення малого та середнього бізнесу в Україні та Молдові. У фокусі програми – компанії з невеликими активами, багаті на людський капітал, і технологічні компанії, орієнтовані на експорт. Фонд EU for Ukraine, ініційований ЄІБ навесні 2023 року, є частиною ширшої ініціативи ЄС для України, метою якої є забезпечення її нагальних потреб та підтримка економічної стабільності.


НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

Децентралізація: барометр реформи

Єврокомісія у висновку щодо прогресу України в проведенні реформ високо оцінила здобутки децентралізації: «Це одна з найефективніших та найуспішніших реформ, що були проведені в країні. Вона стала вирішальним фактором соціального та економічного розвитку». В умовах війни в більшості випадків саме завдяки реформованим органам місцевого самоврядування на новій територіальній основі вдалося ефективно організувати управління на місцях, оборонні заходи тощо. Як не втратити здобутки децентралізації? Які виклики постають перед нею в умовах війни? Як посилити потенціал громад для повоєнної відбудови? Як продовжити реформу децентралізації з урахуванням законодавства ЄС?


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Нова енергія для відновлення

Банк Європейського Союзу – ЄІБ, уряд Німеччини та Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України домовилися підписати грант на суму 20 млн євро для програми “Renewable Energy Solution Programme” («Програма рішень для відновлюваної енергетики»). Грант покликаний підтримати розвиток відновлюваної енергетики в Україні, зокрема під час відбудови муніципальної інфраструктури у громадах.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку