Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, січень 2024 року

До чергового випуску медіадайджесту увійшли публікації про основні події січня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

Насичений подіями початок 2024-го року продемонстрував, що світ вкотре стоїть перед новими викликами, подолати які можливо тільки спільними зусиллями, об’єднавшись навколо ідей забезпечення миру та рішучих змін заради подальшого розвитку. Європейський Союз не стоїть осторонь глобальних тенденцій та готується до реформ, які покликані посилити його роль у світовій політиці.

Детальніше читайте у черговому випуску.

ТОП-3

Фото: Twitter / Katarina Mathernova
Фото: Twitter / Katarina Mathernova

Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова:
«У 2024 році буде написаний новий розділ у відносинах між Україною та ЄС»

Наприкінці грудня 2023 року в статті для «Європейської правди» пані Посол ЄС Катаріна Матернова зауважила, що війна в Україні змушує дивитись в прийдешній рік з тривогою й острахом. «Але це також додає рішучості боротися – аж до перемоги України. Водночас ми входимо в новий рік з надією та очікуванням, адже у 2024 році буде написаний новий розділ у відносинах між Україною та ЄС». Вступ до ЄС, який підтримує абсолютна більшість українців, — завдання не лише для уряду. «Це вимагатиме зусиль всього суспільства», – наголосила пані Матернова.


Фото: Девід Фернандес/EPA
Фото: Девід Фернандес/EPA

Жозеп Боррель: На карту поставлена наша безпека

У статті для італійського видання la Repubblica Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що Європа не може дозволити перемогти російському президентові в Україні: «На карту поставлена наша безпека». Він заявив, що Європа повинна надати Україні всю необхідну для перемоги допомогу, зробивши це якнайшвидше.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

ЄС затвердив пріоритети на 2024 рік у сфері прав людини

22 січня Рада закордонних справ ЄС визначила ключові напрямки у сфері прав людини на 2024 рік, засвідчивши відданість Європейського Союзу верховенству права та міжнародній системі, побудованій на справедливості та правосудді. Зокрема, ЄС рішуче виступає проти смертної кари за усіх обставин, засуджує застосування тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання.

Читайте сьогодні

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ЄС-УКРАЇНА:
АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ

На порядку денному – скринінг українського законодавства

Під час зустрічі Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та Президента України Володимира Зеленського на Всесвітньому економічному форумі в Давосі обговорювались ключові пріоритети порядку денного відносин Україна-ЄС на найближчу перспективу, передусім, у контексті наближення до фактичного початку переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.

Сторони домовилися почати скринінг (перевірку) українського законодавства на відповідність праву ЄС, що стане ще одним кроком на шляху до відкриття переговорів.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО

Російська війна активізувала Східне партнерство

Після розвалу СРСР та падіння «залізної завіси» Європейський Союз взяв на себе місію з поширення демократичних цінностей за межі своїх східних кордонів. Перспектива повноправного членствав ЄС, що постала перед тамтешніми країнами, зрешВторгнення Росії в Україну посилило інтеграцію між окремими країнами регіону та ЄС, згідно з останнім Індексом європейської інтеграції Східного партнерства. Індекс Східного партнерства, розроблений Форумом громадянського суспільства Східного партнерства, оцінює прогрес країн-учасниць за такими напрямами: демократія, належне урядування та верховенство права; зближення політик країн Східного партнерства з ЄС; цілі сталого розвитку, враховує різні типи змін (прогрес у реформах, відхід від демократії, відхилення від політичного курсу), а також застій чи відсутність змін. У ньому об’єднано наскрізні питання, зокрема, особливу увагу приділено гендерній рівності та правам людини.тою посприяла швидшому реформуванню та встановленню в них верховенства права й демократії. Однак, який вплив ЄС справив на законодавчі зміни в країнах, які донедавна не мали безпосередньої перспективи вступу, хоча й заявляли про таке прагнення? Дізнайтеся більше на прикладі України в статті.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Судова реформа:
як подолати дефіцит кадрів

Україна розпочала судову реформу та має стратегічне бачення її реалізації. В контексті переговорів про приєднання до ЄС, Єврокомісія зауважила перелік пріоритетних напрямків: законодавчі гарантії незалежності та безсторонності суддів; відкритий відбір суддів, що базується на об’єктивних критеріях якості кандидатів; наявність кодексів етики та авторозподіл справ між суддями. Але як досягти цілей в умовах браку фахівців?


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

Маршрути в Україну – на оновлених індикативних картах ЄС авто- та залізничних шляхів ЄС

Україна та Європейський Союз погодили оновлені індикативні мапи Трансʼєвропейської транспортної мережі (TEN-T) – автомобільних та залізничних шляхів. Остаточно вони будуть схвалені ЄС у квітні 2024-го. Раніше Єврокомісія виключила з мережі TEN-T російські та білоруські маршрути, а також понизила в статусі маршрути на території ЄС на стиках з цими країнами.


фото: eenergy.com.ua
фото: eenergy.com.ua

ЄІБ надає 3 млн євро на енергоефективну модернізацію трьох українських міст

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) скерує 3 млн євро на підвищення енергоефективності громадських будівель у Запоріжжі, Кам’янському та Луцьку. Йдеться про термомодернізацію й енергоощадні заходи для 18 громадських будівель у трьох містах, включно зі школами, дитсадками, лікарнями. Це дозволить зменшити витрати на енергію у довгостроковій перспективі та сформувати «зелене» міське середовище.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

ЄС підтримує розвиток жіночого бізнесу

Перші учасниці проєкту «WE ACT II: Діємо задля жінок та їхніх можливостей», який реалізує Фонд Народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine) за фінансової підтримки Європейського Союзу та у партнерстві з громадською організацією «Інноваційні соціальні рішення», завершили навчання. Протягом місяця 300 жінок у Сумській, Полтавській, Дніпропетровській та Миколаївській областях опановували навчальні курси за десятьма прикладними професіями. По завершенні вони отримали стартові набори інструментів та матеріалів для початку власної справи або ж подальшого працевлаштування.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
НАУКА ТА ІННОВАЦІЇ

ЄС створить Управління зі штучного інтелекту

Європейський Парламент, лідери країн ЄС та експерти Єврокомісії мають на меті врегулювати питання використання штучного інтелекту на території ЄС. В основу нинішніх пропозицій покладено перелік правил, які поширюватимуться на ті системи штучного інтелекту, які вважаються «високоризиковими» і використовуються в таких чутливих сферах як критична інфраструктура, освіта, людські ресурси, правоохоронні органи тощо.


Фото: Erasmus
Фото: Erasmus

Еразмус+: українські університети виграли понад 2 тис. проєктів міжнародної мобільності

За результатами цьогорічного конкурсу Україна отримає найбільшу кількість проєктів з академічної мобільності серед 144 країн-партнерів з усього світу.

Міжнародна академічна (кредитна) мобільність надає можливість закладам вищої освіти відправляти студентів і працівників за кордон (в інші держави- члени або інші країни-партнери Програми Еразмус+) для навчання, практики, викладання або стажування в партнерських закладах.


Фото: Сергій Чепульський / UNDP в Україні
Фото: Сергій Чепульський / UNDP в Україні
НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

ЄС, Швеція та UNDP відкрили 10 офісів відновлення та розвитку для підтримки повоєнної відбудови України

Офіси, оснащені найсучаснішим обладнанням та забезпечені методологічною й експертною підтримкою, сформовано задля нарощування зусиль громад та територій у відбудові та повоєнному розвитку. Вони сприятимуть регіональному й міжнародному співробітництву та налагодженню координації між усіма зацікавленими сторонами, що беруть участь у подоланні викликів, які спричинила війна.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку