Skip to main content

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, січень 2025 року

До чергового випуску медіадайджесту увійшли публікації про основні події січня, що відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

Події січня 2025 року засвідчують, що світ переживає період суттєвих трансформацій, тож питання консолідації та партнерства набувають все більшого значення. Послідовність курсу Європейського Союзу на зміцнення єдності та посилення його політичного й економічного впливу у світі, а також непохитна підтримка України є надзвичайно важливими для геополітики, а для України – визначальними як у безпековій сфері, так і у сфері відбудови, сталого розвитку і євроінтеграційного курсу.

Детальніше читайте у черговому випуску медіадайджесту.

ТОП 3


Фото: Європейський Союз
Фото: Європейський Союз

Кошти від заморожених російських активів працюють на Україну

До державного бюджету України 10 січня надійшло 3 мільярди євро від Євросоюзу в межах ініціативи ERA. Ці кошти спрямують на пріоритетні видатки. Це перший транш, забезпечений доходами від заморожених російських активів.

Про надходження траншу повідомила в мережі X Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн: «Майже три роки після початку загарбницької війни Росії Україна може й надалі розраховувати на своїх друзів і партнерів. Сьогодні ми перерахували 3 мільярди євро в Україну — це перша виплата в межах внеску ЄС до кредиту G7. Ці кошти надають Україні фінансову підтримку для продовження боротьби за свободу та перемогу».


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Новий пакет допомоги ЄС для України на гуманітарні проєкти

Європейський Союз оголосив про виділення нового пакета допомоги в розмірі 148 мільйонів євро, які спрямують на гуманітарні проєкти в Україні та підтримку українських біженців у Молдові. Про це під час свого візиту в Україну заявила Єврокомісарка з питань рівності, готовності та врегулювання криз Аджа Лябіб.

Загальний обсяг гуманітарної допомоги, наданої Європейською Комісією, нині перевищує 1,1 мільярда євро.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Оголошено старт програми «Ukraine2EU – Фонд підтримки інтеграції України до ЄС»

Програма «Ukraine2EU – Фонд підтримки інтеграції України до ЄС» діятиме з 2025 до 2027 року й, зокрема, підтримуватиме організації громадянського суспільства (ОГС), що сприяють вступу України до ЄС.

Пані посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова наголосила, що ця подія «… знаменує початок наступного етапу нашої довготривалої підтримки інтеграції України до ЄС. Майбутнє України – в ЄС, і ця програма слугуватиме основою для допомоги з боку ЄС та країн-членів у досягненні Україною цієї мети».


Читайте сьогодні

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ЄС-УКРАЇНА:
АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ

Подолання корупції:
вимога ЄС, міжнародних партнерів та українців

Україна очікує на Скринінговий звіт Європейської Комісії, проте ключові вимоги залишаються незмінними: необхідний перехід від простих рішень із тимчасовими результатами до формування системної та ефективної антикорупційної політики.

Наразі з 1147 заходів, передбачених Антикорупційною стратегією та Державною антикорупційною програмою на 2023–2025 роки, повністю або частково виконано лише 349.

Як покращити цей результат і підготувати якісні антикорупційні стратегію та програму на 2026–2030 роки? Які сфери мають стати пріоритетними — безпека й оборона, відновлення інфраструктури, транспорт, податки, митниця чи енергетика?


Фото: European Parlament
Фото: European Parlament
БЕЗПЕКОВА ПІДТРИМКА

Інформація – потужна зброя

«Європарламент засуджує систематичну фальсифікацію історії та використання викривлених історичних аргументів… російським режимом у його спробі маніпулювати громадською думкою для підтримки злочинних дій, як-от незаконної військової агресії проти України, з метою підірвати міжнародну допомогу та підтримку Україні, а також стерти її самобутню культурну та історичну ідентичність», – йдеться у тексті резолюції «Дезінформація та фальсифікація історії Росією для виправдання своєї агресивної війни проти України».

Резолюція ухвалена 23 січня 480 голосами «за», 58 – «проти» і 48 – «утримався».


Фото: FВ European Union in Ukraine
Фото: FВ European Union in Ukraine

Ще сім пунктів пропуску забезпечені безперебійною енергією

На семи пунктах пропуску в Україні встановили джерела безперебійного живлення. Проєкт «EU4IBM-Стійкість» передбачав не лише встановлення обладнання, а й навчання та сертифікацію фахівців. Європейський Союз інвестував у цей проєкт близько 200 тисяч євро.

Завдяки новому обладнанню стаціонарні рентгенівські сканери працюватимуть навіть під час відключень електропостачання. Відтепер перебої з електроенергією не впливатимуть на тривалість простоїв у пунктах пропуску з великим навантаженням. Це також сприятиме зміцненню безпеки на кордонах України, посиленню боротьби з контрабандою та оптимізації торгівельних потоків.


Фото: European Union
Фото: European Union
ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

«Пришвидшуємо рух України до ЄС!»

Укрзалізниця завершила проєкт із перенесення пункту прикордонного контролю поїздів на станцію Мостиська ІІ, що поблизу українсько-польського кордону на Львівщині. Проєкт спів- фінансували Connecting Europe Facility та Європейський інвестиційний банк.

Завдяки перенесенню пункту прикордонного огляду на станцію Мостиська ІІ пропускна спроможність цього напрямку зросте вдвічі. Якщо раніше за добу могли оглядати шість вантажних поїздів, то тепер їх кількість може сягати 15. Це відкриває нові можливості для збільшення обсягів вантажних перевезень і пришвидшення руху пасажирських поїздів.


Фото: Укрінформ
Фото: Укрінформ

Третій етап «Програми відновлення України»: нові можливості для громад і регіонів

Стартує новий етап «Програми відновлення України», що реалізується за підтримки Європейського інвестиційного банку. Вперше в історії України розпочинається програма, проєкти якої будуть реалізовуватися відповідно до стратегій громад, регіонального розвитку та державної стратегії регіонального розвитку.

Бюджет програми складає понад 100 мільйонів євро. Проєкти впроваджуватимуться за допомогою інноваційної платформи DREAM, яка дозволяє автоматизувати процеси відбору та моніторингу, забезпечує прозорість і ефективність управління фінансами, а також дає змогу оперативно оцінювати прогрес реалізації проєктів, контролювати використання коштів та їх цільове спрямування.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Відбудова попри війну

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) під гарантії ЄС надав 55 мільйонів євро фінансування для Програми з відновлення України. Кошти будуть спрямовані на реконструкцію лікарень, соціального житла, навчальних закладів, систем опалення, водопостачання та водовідведення, а також іншої критично важливої соціальної інфраструктури у 2025 році та в наступні роки.

Ці кошти забезпечать реалізацію 151 субпроєкту у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській та Чернігівській областях.

Фінансування є частиною пакета Екстрених заходів солідарності від ЄІБ для України, розробленого у співпраці з Європейською Комісією.


Фото: ЄІБ
Фото: ЄІБ
НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

Сміттєзвалище перетворять на зелену зону

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) під гарантії ЄС виділив 4,7 мільйона євро на другий етап рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Це дозволить розв’язати давні екологічні проблеми Львова, гармонізувати систему управління відходами відповідно до стандартів ЄС, а також перетворити сміттєзвалище на сучасний громадський простір.

Проєкт є частиною «Програми розвитку муніципальної інфраструктури України» і реалізується у співпраці з місцевою владою та міжнародними партнерами.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

ЄС підтримав ремонт чергового медзакладу на Київщині

У межах програми «Житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та відновлення звільнених міст в Україні», що впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу та управляється НЕФКО, проведено ремонтні роботи у відділенні невідкладної медичної допомоги та оновлено системи життєзабезпечення лікарні Немішаєвого.

Здійснено теплоізоляцію будівлі, заміну даху й вікон, встановлено дахову фотоелектричну установку потужністю 10 кВт із накопичувачем електроенергії, а також модернізовано освітлення.

Внутрішні роботи селище фінансує власним коштом, що є гарним прикладом ефективної співпраці ЄС та місцевих громад.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку