Звичайне побутове сміття, яке мільйонами тон щороку «осідає» на сміттєзвалищах, мало в кого з українців асоціюється із інноваціями та технологіями. Проте, на щастя, є в нашій країні й ті, хто має іншу думку. Компанія «ГрінЕра Україна», яка у 2016 році запропонувала львів’янам послуги з управління відходами, від самого початку діяльності зробила ставку на технології. А нині, попри війну та численні виклики, створює унікальний додаток, який радикально змінює не тільки філософію управління відходами, а й клієнтський досвід.
Від закритих контейнерів до реконструкції полігонів
Засновник та генеральний директор «ГрінЕра Україна» Богдан Михалусь – львів’янин. Про сміття як бізнес дізнався у Сполучених Штатах, де з кінця 1990-х років працював у чи не найбільшій приватній компанії з управління відходами.
Досвід, який він отримав у США, знадобився в рідному Львові. На той час популярне серед туристів місто мало чим відрізнялося від інших українських громад у плані управління відходами. Сортування було переважно екзотикою, а звичайне побутове сміття збиралося у відкриті контейнери, які «прикрашали» в тому числі й центральні райони.
Тож спочатку у якості консультанта місцевої влади, а потім і як засновник «ГрінЕра Україна» Михалусь взявся за нелегку справу реформування всієї системи управління відходами у Львові. Так, 2017 року компанія першою в місті встановила сучасні закриті контейнерні майданчики та почала просувати культуру роздільного збору відходів серед львів’ян. Невдовзі компанія запропонувала підземні контейнери, які тепер встановлюють поруч з новобудовами та є частиною міської інфраструктури.
«Підземні контейнери – недешеве рішення. Особливо якщо рахувати вартість спеціальних автомобілів, які потрібні для їх обслуговування. Це великі інвестиції, окупність яких в умовах регульованого ціноутворення на ринку доволі сумнівна. Але іншого шляху в українських міст просто немає. Неможливо навіть уявити собі сучасний мегаполіс без цивілізованих технологічних рішень у сфері управління відходами. І це не вимога вибагливих туристів, а нагальна потреба мешканців», – розповідає Богдан Михалусь.
З часом портфель клієнтів компанії – ОСББ, закладів сфери гостинності, житлових комплексів, які оцінили нові підходи, тощо – зростав. А компанія лише зміцнювала реноме новаторів на ринку управління відходами. У 2020 році «ГрінЕра Україна» першою у Львові запровадила роздільний збір біовідходів – органічні залишки почали збирати у ОСББ та ресторанах та компостувати на спеціальному муніципальному майданчику. Зараз ця практика поширена на все місто.
Згодом «ГрінЕра Україна» почала обслуговувати мешканців Борислава та Стрию, що на Львівщині, та в межахпублічно-приватного партнерства взяла в управління місцеві полігони. Тут запровадили сучасні принципи контролю та захоронення відходів.
Мобільний додаток з великим сенсом
Зі зростанням масштабу діяльності в компанії почали міркувати над оптимізацією операційної діяльності за допомогою сучасних технологій.
«Багато в чому це логістичний бізнес, але дуже тісно пов’язаний з клієнтським досвідом. Переповнені контейнери, невдало припаркована автівка, що завадила вчасному вивозу відходів, технічні несправності спецтранспорту – всі ці питання з часом стають постійним головним болем, який потребує спеціальних рішень. Саме так з’явилася ідея створити спеціальний додаток», – пригадує засновник компанії.
Першу «сиру» версію застосунку створили для планшетів у грудні 2021 року. Їх видавали експедиторам, щоб повідомляти їм про сьогоднішній маршрут, контролювати рух, стан контейнерних майданчиків, які експедитори фотографували до та після завантаження відходів й фіксували об’єм зібраних відходів від кожного клієнта.
Рішення мало закрити одразу кілька проблемних питань. Перше – логістичне: оптимізувати маршрути, витрати пального та графік вивозу сміття. Друга складова була суто «клієнтською». Завдяки регулярному моніторингу стану майданчиків та наповненості контейнерів «ГрінЕра Україна» майже в режимі онлайн отримала можливість реагувати на потреби клієнтів ще до того, як вони самі їх зрозуміють.
«Скажімо, сміттєвоз не зміг вивезти відходи через припарковане авто. Наші автівки їздять вночі, тож така ситуація доволі типова. Диспетчери миттєво дізнаються про це, повідомляють клієнта про це вранці та одразу вносять об’єкт до маршруту наступного дня», – пояснює Михалусь.
Але під час тестування першої версії застосунку побачили чимало слабких місць. Головне – планшети виявилися вкрай громіздкими і незручними у використанні водіями. Щоправда, війна змусила компанію призупинити будь-які роботи щодо вдосконалення рішення.
«Парадоксально, але війна актуалізувала роботу над застосунком – насамперед через збільшення населення міста й різке зростання вартості пального, що призвело до більшого навантаження, а відтак – витрат. Водночас залишила компанію без ресурсів для продовження роботи над додатком, адже місцева влада зі зрозумілих причин не поспішала переглядати тарифи», – каже директор «ГрінЕра Україна».
На допомогу прийшов грант за програмою міжнародної підтримки від EU4Business, що фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини. Отримані кошти компанія спрямувала на ретельний аудит вже розробленого рішення, зокрема й щодо відповідності новим вимогам законодавства про відходи, оптимізацію застосунку та перенесення його з планшетів на смартфони. Зараз компанія планує закупити телефони для водіїв, допрацювативебчастину додатку.
«Воєнні виклики лише посилили потребу у такому застосунку. Зараз ми дивимося на нього ще й як на цінну базу знань. Кадрові труднощі через мобілізацію значно ускладнили і без того непростий пошук водіїв та експедиторів сміттєвозів. А з додатком у нас є можливість швидше адаптувати нових співробітників», – підсумовує Михалусь.
Серед планів компанії – зробити з додатку універсальний інструмент, яким би змогли користуватися всі інші учасники ринку. Для «ГрінЕра Україна» це стало б новим напрямом бізнесу, а для українських міст – ресурсом для підвищення якості управління відходами. Щоправда, для реалізації цього амбітного плану, зізнаються в компанії, потрібно чимало додаткових зусиль та інвестицій.
Історії
-
Вибухові сніданки: за підтримки ЄС на Житомирщині почали виробляти «повітряне зерно»
-
Робота як рятівне коло: як психосоціальні програми МОМ підтримують українців у робочому середовищі
-
Твердіший за сталь. Історія заводу з Дніпра, який виробляє необхідний машинобудівництву міцний сплав
-
Вода для Слов’янська
-
14-річний хлопець з Харківщини повертається до нормального життя попри мінно-вибухову травму
-
Попри мінно-вибухову травму 16-річна Христина вчиться дивитися в майбутнє з надією