«Гречка для перфекціоністів» – так жартівливо називають свою основну продукцію працівники заводу на Житомирщині, який вже понад 23 роки годує українців якісною крупою з різноманітних зернових та привчає їх до незвичних в Україні страв. Та які б нові кулінарні напрями не започатковували на «Зерновитій», насамперед тут дбають про якість.
Від гречки до макаронів
За легендою, виробництво гречаної крупи у селі Озерянка, що на Житомирщині почалося зі звичайної сімейної історії. Кожного ранку батько готував власним дітям сніданки, часто – каші. Якість крупи, що наприкінці 90-х виробляли в Україні здебільшого на застарілому радянському обладнанні, була доволі сумнівною. Так в нього і з’явилася ідея започаткувати виробництво якісної гречки.
З 2001 року новостворена компанія почала закуповувати у фермерів гречку та переробляти її у крупу. Від початку виробництва тут першочергову увагу приділяли якості. З часом на заводі з’являлося все більше сучасного обладнання для очистки крупи, аж до високотехнологічного фотосепаратора та власної лабораторії. Стратегія спрацювала: у 2012 році завод увійшов до п’ятірки найбільших у країні виробників гречки – потужність дозволяла переробляти до 45 тон гречки на добу.
Розширювався і асортимент: крім гречки, на заводі почали виготовляти крупи з пшениці, ячменю та рису, вирощеного в українському Криму. Згодом під брендом «Зерновита» почали випускати пшеничне борошно, цукор, хлібці за авторськими рецептами для прихильників здорового харчування та вівсяні пластівці. А в 2018 році новостворена фабрика «Зерно Життя» почала випускати перші в Україні яєчні макаронні вироби.
Українська якість для американців
Хоча виробництво компанії розташоване досить далеко від фронту і не постраждало від обстрілів ворога, «Зерновита», як і багато інших українських виробників, стикнулася з викликами через початок повномасштабної війни.
«Ми майже одразу відчули серйозне падіння попиту. Мільйони українців у перші ж дні та тижні після вторгнення виїхали з дітьми за кордон. А ті, що залишилися, почали переходити на максимально дешеві продукти», – пригадує керівниця напрямку технологічного продукту «Повітряне зерно» Юлія Карасевич.
Вартість продукції «Зерновита» важко назвати «преміальною», проте на ринку вистачає дешевших виробів. А саме ціна на харчі у перші місяці війни стала ключовим критерієм вибору для більшості українців. З тих саме причин суттєво скоротився попит й на продукцію сегменту «здорової їжі», який компанія розвивала в Україні останні 10 років. Тож «Зерновита» почала шукати нові ніші.
«У 2023 році ми з командою відвідали одну з найбільших в Європі фуд-виставок – Anuga, яка проходила в Кельні. Саме там і зацікавилися технологією виробництва повітряного зерна – дуже популярним у Європі та США, але майже не представленим в Україні», – розповідає Юлія Карасевич.
У новому продукті компанія побачила одразу кілька стратегічних перспектив. Насамперед можливість виходу на закордонні ринки з продукцією, яку місцеві споживачі, на відміну від гречки та інших круп, добре знають та люблять. Крім того, розуміючи, що після повернення на батьківщину мільйони українських біженців захочуть куштувати корисні та смачні продукти, до яких встигли звикнути за роки проживання в еміграції.
Важливу підтримку в реалізації амбітного проєкту «Зерновита» отримала від програми міжнародної підтримки EU4Business, що фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини.
«Грант за програмою не тільки закрив третину вартості нового коштовного обладнання, але й дозволив нам запустити лінійку абсолютно нової для України продукції в максимально стислі строки. Та найголовніше – допоміг ухвалити рішення рухатись вперед попри все», – зізнається Карасевич.
Перші «вибухові» сніданки – пшениця, рис та перловка перетворюються на «повітряне» зерно під впливом тепла, наче поп-корн – «Зерновита» випустила на український ринок вже у 2024 році. Зараз планує розширювати цей напрям та закуповувати додаткове обладнання. Адже попит на нову продукцію чималий.
«В Україні, звісно, поки надзвичайної популярності у повітряного зерна немає. Але ми віримо, що попит зростатиме, адже це не просто смачно, але й абсолютно натурально та корисно. До того ж, нам не вперше знайомити українців з новою для них їжею», – пояснює пані Юлія. Компанія вже має підписані контракти в Сполучених Штатах і зараз завершує розробку упаковки для цього ринку. Незабаром американці вже куштуватимуть сніданки з українського зерна.
Велика мрія компанії – нагодувати якісною продукцією за найкращими українськими традиціями весь світ. Перші кроки на цьому шляху вже зроблено. Але попереду у «Зерновита» амбітні плани по виходу на європейські ринки.
Історії
-
Настав час кинути виклик ґендерним стереотипам у країнах Східного партнерства
-
Олександра Лиса: Шлях зростання, стійкості та трансформації в Коледжі Європи в Натоліні
-
Оцифрувати сміття: львівська компанія змінює філософію управління відходами за підтримки ЄС
-
Робота як рятівне коло: як психосоціальні програми МОМ підтримують українців у робочому середовищі
-
Твердіший за сталь. Історія заводу з Дніпра, який виробляє необхідний машинобудівництву міцний сплав
-
Вода для Слов’янська