Завод гірничого та твердосплавного інструменту “Техпоставка” — це стратегічне підприємство, відоме серед українських та іноземних вугільнодобувних та металообробних компаній. Основними вітчизняними покупцями продукції підприємства є “ДТЕК Павлоградвугілля”, “АрселорМіттал Кривий Ріг”, група компаній “Метінвест”, “Укрзалізниця” тощо. Техпоставка також співпрацювала з відомим держпідприємством “Артемсіль” з окупованого, на жаль, нині Соледара.
З часу повномасштабного вторгнення, попри постійні обстріли та мобілізацію деяких працівників, виробничі потужності підприємства продовжують функціонувати у Дніпрі. У 2024 році компанія відзначила ювілей — 25 років від початку своєї діяльності. Цей шлях був не простим.
Виклики війни як стимул для ривка
Техпоставка починала з постачання обладнання для шахт, але вже за кілька років розширила напрями діяльності. Придбання першого обладнання для поперечно-клинової прокатки дозволило розпочати виготовлення різців для гірничовидобувних комбайнів.
Поперечно-клинова прокатка
Сучасний і ефективний метод обробки металів, який дозволяє отримувати деталі різноманітної форми та високої якості.
Відбувається це приблизно так: береться металева заготовка, яка може мати різну форму, поміщається між двома клинами, які рухаються назустріч один одному. Під тиском клинів метал деформується, змінюючи свою форму. Зазвичай він набуває складнішої форми, залежно від того, які саме деталі потрібно отримати.
Таким чином виготовляються валки, шестерні, осі, деталі для автомобілів, літаків та інших машин.
Це стало першим кроком до будівництва власного заводу з виробництва гірничих та твердосплавних інструментів. Згодом компанія збільшила виробничі потужності, придбавши додаткове обладнання для гарячої деформації. Це дозволило виготовляти продукцію будь-якої форми та розвиватись у напрямах ковальської, механічної, токарної та фрезерної обробки.
У 2014 році, внаслідок окупації Росією частин Луганської та Донецької областей, підприємство зазнало значних втрат. Велика кількість виробничих потужностей партнерів опинилася на тимчасово окупованих територіях, що призвело до великих фінансових збитків підприємства.
Керівництво компанії сприйняло ці виклики як можливість розвитку і почало досліджувати можливості виготовлення твердого сплаву, а також вивчати перспективи подальшого освоєння міжнародного ринку.
“У 2017 році ми зробили ривок, придбали обладнання для виробництва твердого сплаву. Це дозволило не тільки забезпечувати власне підприємство цим матеріалом, а й постачати його, зокрема, метизним заводам, які виготовляють болти, дроти, цвяхи тощо. Коли я купував обладнання, продавець попереджав мене, що купівля — це лише початок, а виробничий процес дуже складний”, — пригадує власник підприємства Ільдар Загребельний.
Твердий сплав — це металокерамічний матеріал, що складається переважно з карбіду вольфраму та кобальту. Первинна сировина має вигляд звичайного сірого порошку, але вже після його спікання у вакуумно-компресійній печі утворюється сплав, який приблизно вчетверо твердіший за сталь.
Інструменти, виготовлені з цього надтвердого матеріалу, вирізняються високою зносостійкістю завдяки його високій внутрішній щільності та низькій пористості.
“Твердий сплав широко використовується у виробництві. Можна сказати, що все машинобудування працює завдяки цьому матеріалу. Точіння та фрезування — все здійснюється за допомогою твердосплавних пластин, які використовуються як різаки, — каже Ільдар Загребельний. — Ринок дуже великий, оскільки заводи у різних країнах використовують твердосплавні пластини, саме тому ми вирішили розвиватися у цьому напряму та навіть створили окрему торгову марку TECHCABIDE, з якою вийшли на міжнародний ринок, зокрема, значну кількість продукції вже поставлено до Туреччини”.
Техпоставка має власну лінію з перероблювання твердого сплаву у його первинний вигляд, що забезпечує значно нижчі викиди діоксиду вуглецю (CO₂). Ця технологія також дозволяє економити обмежені поклади вольфраму та зменшувати витрати на придбання первинної сировини. Готовий до вакуумно-компресійної обробки порошок може містити від 20% до 80% переробленого матеріалу. Це співвідношення передусім залежить від майбутнього застосування продукту.
“Ця технологія певною мірою унікальна. Одна з п’ятдесяти компаній може переробляти використані тверді сплави в порошок”.
“Наприклад, у Німеччині лише одне підприємство, яке цим займається, але наші технології різняться”, — додає Ільдар Загребельний.
Кредит, що підсилив виробничі потужності
У межах кредитної програми Укрексімбанку та Європейського інвестиційного банку з підтримки Поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі між Європейським Союзом та Україною, Техпоставка отримала кошти на купівлю електроерозійного верстата, який підсилив її виробничі потужності. Керівництво підприємства звернулось за кредитом для заміни старого аналога.
“Кожне мале чи середнє підприємство, яке отримує кредит від ЄІБ, робить внесок у розвиток громади. Кожне створює десятки або сотні робочих місць, зміцнює економіку України. Ми прагнемо підтримати бізнес сьогодні та допомогти закласти міцний фундамент для його процвітання завтра. Допомагаючи малими та середніми підприємствами, ми інвестуємо в європейське майбутнє України”, — зазначив голова регіонального представництва ЄІБ у країнах Східної Європи Жан-Ерік де Загон.
Новопридбаний електроерозійний верстат є допоміжним у важливій щоденній роботі. Він використовується для надання деталям та матеріалам складної геометричної форми.
Електроерозійний верстат
Використовується для електроерозійної обробки різноманітних металевих та металокерамічних матеріалів для вирізання з них деталей складної геометричної форми. Цей метод дозволяє створювати деталі з надзвичайно високою точністю та складною геометрією, які важко або неможливо отримати традиційними методами обробки.
“Конкуренція змушує нас постійно розвиватись, розширювати асортимент товарів та виходити на нові ринки. У цьому неспинному процесі ми завжди орієнтуємось на споживача, докладаємо зусиль, щоб задовольнити його якістю та ціною нашої продукції”, — каже Ільдар Загребельний.
“Ми раді, що у співпраці з ЄІБ можемо підтримувати зростання українських підприємств, які, попри складні часи, продовжують прагнути до розвитку, демонструють стійкість та здатність адаптуватися до надскладних викликів сьогодення”, — сказав Хенрік Вітфельт, виконувач обов’язків керівника програм співробітництва Представництва ЄС в Україні.
Відкриття міжнародних представництв та амбітні плани на майбутнє
Керівництво підприємства ставить амбітні цілі. Серед них — придбання та опанування нового обладнання: нанесення покриття методом PVD (Physical Vapor Deposition) на металорізальні пластини. Це технологія нанесення у вакуумі тонкого шару покриття нітридів металів на інструмент та пластини. PVD-покриття значно підвищують стійкість та ефективність застосування інструменту.
“З початком повномасштабного вторгнення ми зіткнулися з тими ж проблемами, що і будь-який бізнес в Україні. Однак ми продовжуємо розвиватися, вдосконалюємо технології та підкорюємо нові іноземні ринки, — каже Ільдар Загребельний.
— Ми вистояли завдяки своєму підходу, мобільності, гнучкості, а головне — новому обладнанню”.
Нещодавно Техпоставка відкрила офіційне представництво у Туреччині (Saglik Teknik Hirdavat Sanayi Ve Ticaret Ltd Sti), а шість років тому — у Польщі, де досі працює і розвивається у консорціумі з місцевою компанією MAS Sp. z o.o., яка розширює список нових споживачів продукції Техпоставки.
Історії
-
«Зроблено в…»: виробник шкарпеток із Житомира вийшов на нові ринки за підтримки ЄС
-
Стрибок у майбутнє: Як український виробник вуличного обладнання знайшов закордонних партнерів за підтримки EU4Business
-
Дизайнерські стінові 3D-панелі від рівненського бренду VENKO підкорюють європейські ринки за підтримки ЄС
-
«Співробітники ФСБ у Херсоні полювали на мене під час окупації»
-
Фундамент майбутнього: надання нових домівок українцям, які стали жертвами війни
-
1000 днів повномасштабної війни Росії проти України: 5 фактів, які варто знати