Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, жовтень 2023 року

До чергового випуску медіадайджеста увійшли публікації про основні події жовтня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

ТОП-3

Лейтмотивом вересня стала демонстрація послідовної підтримки України з боку Європейського Союзу на усіх фронтах – політичному, воєнному, фінансовому, енергетичному, гуманітарному.

Ключова подія місяця – перше засідання Ради міністрів Європейського Союзу в Києві, яке відбулося 2 жовтня і було присвячене питанням взаємодії ЄС та України в умовах війни та в контексті підготовки до переговорів про вступ країни до ЄС.

У вересні здійснено декілька важливих кроків, спрямованих на нарощування потенціалу збройних сил України, а також на зміцнення стійкості енергосистеми країни напередодні складного зимового періоду.

І ще одна знакова подія вересня – початок каденції нового Посла Європейського Союзу в Україні. Пані Катаріна Матернова прибула до Києва з рішучим наміром сприяти Перемозі та відновленню України, з якою ЄС надійно і непохитно стоїть пліч-о-пліч. Інтерв’ю пані Посла ЄС Катаріни Матернової читайте в ТОП 3.

Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

«Серце Європи б’ється найсильніше — тут, у Києві, тут, в Україні»

2 жовтня відбулась дійсно історична подія — вперше засідання Ради міністрів Європейського Союзу проведене за його межами, в Україні. До Києва прибули міністри закордонних справ та їхні довірені особи з усіх 27 країн ЄС. Основними темами порядку денного стала інтеграція України до Євросоюзу, демонстрація сталої підтримки, підбиття підсумків, зокрема, військової допомоги Заходу і подальше посилення санкцій проти РФ.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Катаріна Матернова:
Допомогти перемогти у війні проти російського агресора і «виграти мир»

20 вересня розпочалася каденція нового Посла Європейського Союзу в Україні пані Катаріни Матернової. Вона давно і добре знає Україну, адже від 2015 безперервно року опікується українським питанням, а такий тривалий термін роботи за одним напрямком – факт непересічний для системи ЄС. Останніми роками пані Матернова брала безпосередню участь у формуванні політики Євросоюзу щодо нашої держави й очолила Групу підтримки України – спеціальний підрозділ Єврокомісії, аналогів якого не має жодна держава-партнер ЄС. Про свої плани на посаді Посла ЄС в Україні пані Катаріна Матернова розповіла в інтерв’ю «ЄвроПравді»

Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Жозеп Боррель:
Підтримка України з боку Євросоюзу не залежить від перебігу війни

Підтримка України з боку Європейського Союзу є постійною та структурованою. Про це заявив Високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики віцепрезидент Європейської Комісії Жозеп Боррель, який 1 жовтня прибув з візитом до Києва. Він зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським, главою МЗС Дмитром Кулебою та міністром оборони Рустемом Умєровим. Разом вони вшанували пам’ять загиблих українських захисників. 30 вересня пан Боррель відвідав зруйнований російським обстрілом Спасо- Преображенський собор в Одесі.

Читайте сьогодні

Фото: Європейська Комісія
Фото: Європейська Комісія
ЄС-УКРАЇНА:
АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ

Центр «Нова Європа» організував у Києві 2-й Форум вступу України до ЄС

Понад 100 учасників Форуму на панельних дискусіях обговорили виклики російської війни для інтеграції України в ЄС, реформу ЄС для нових членів та реформи в країнах- кандидатах.

Пані Посол Європейського Союзу Катаріна Матернова зазначила: «Я дуже підтримую тезу, що якби не нещаслива і трагічна ескалація війни та вторгнення 24 лютого минулого року, ми б не обговорювали питання Форуму… Але завдяки тому, що у нас були дуже глибокі угоди про асоціацію та торгівлю, які пройшли через безліч внутрішніх реформ із великим наголосом на урядах, верховенстві права, боротьбі з корупцією, розбудові інституцій та регуляторних режимах, ми отримали основу для обговорення всіх цих питань».


Фото з відкритих джерел

Європейський досвід: якою має бути судова мапа України?

Судова реформа передбачає не тільки, наприклад, зміни в системі формування та функціонування судів, але й нові підходи до формування «судової мапи». В Україні це питання обговорюють, переважно, фахівці, але їхні рішення безпосередньо впливатимуть на якість правосуддя та й на економічну складову, адже утримання судів – вагома стаття витрат. Європейський досвід формування судової мапи в різних країнах буде дуже корисним для України, адже дозволить уникнути багатьох викликів і досягти ефективного результату.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
ГУМАНІТАРНА ПОЛІТИКА Й ЗАХИСТ

Країни-члени ЄС погодилися продовжити тимчасовий захист для українських біженців

Рада міністрів ЄС із внутрішніх справ пого- дила рішення продовжити дію Директиви тимчасового захисту ЄС, яка надає україн- ським біженцям право легально знаходитися на території країн Євросоюзу та базовий соціальний захист, до березня 2025 року.

«ЄС підтримуватиме український народ так довго, як це буде необхідним. Продовження статусу захисту пропонує визначеність для більш ніж 4 мільйонів біженців, які знайшли безпечний притулок в ЄС», – Фернандо Гранде-Марласка Гомес, міністр внутрішніх справ Іспанії – країни, яка зараз головує в Раді ЄС.


Фото: Virginia Mayo, AP
Фото: Virginia Mayo, AP
БЕЗПЕКОВА ПІДТРИМКА

ЄС та ПРООН розпочали програму відбудови зруйнованих шкіл

В Європейському Союзі не чекають на врегулювання бюджетних питань в США стосовно допомоги Україні, а збільшують підтримку Києву. Високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики та віцепрезидент Європейської Комісії Жозеп Боррель наголосив, що Євросоюз розглядає різні пропозиції про виділення на фінансування України 50 млрд євро і ще 20 млрд євро на ЗСУ. «Подивимось, що відбуватиметься у Сполучених Штатах. Але з нашого боку ми продовжимо підтримувати й збільшувати нашу підтримку», – заявив Боррель.


Фото: Укрінформ
Фото: Укрінформ

Снаряди для перемоги

Сім країн Європейського Союзу замовили боєприпаси відповідно до спеціального плану закупівель ЄС, що передбачає доправити в Україну вкрай необхідні артилерійські снаряди та поповнити власні виснажені західні запаси. Йдеться про 155-мм артилерійські снаряди – одні з найнеобхідніших боєприпасів у війні з російськими загарбниками. Цю схему було розроблено в рамках плану вартістю щонайменше 2 млрд євро, запущеного в березні з метою постачання в Україну мільйона снарядів і ракет упродовж року. Дотепер оборонні закупівлі були здебільшого прерогативою 27 окремих держав-членів блоку.

Фото : Укрінформ
Фото : Укрінформ
ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

Візит Пітера Вагнера до Ізюма: відбудова шкіл, опалювальний сезон, розмінування

З огляду на величезні виклики, що постали перед громадами під час війни, зокрема, в освітньому секторі, Служба зовнішньополітичних інструментів Європейської Комісії ухвалила рішення про додаткове фінансування в сумі понад 5 мільйонів євро. Їх скерують на відбудову 12 шкіл у трьох постраждалих від війни регіонах України та створення 25 Центрів цифрового навчання у 2023 році.

З реалізацією програми на Харківщині ознайомились директор Служби інструментів зовнішньої політики ЄС Пітер Вагнер і голова Консультативної місії ЄС в Україні Ральф Холмбо. Йшлося також про входження в опалювальний сезон і розмінування.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Фінансова консолідація для України

Банк розвитку Ради Європи (БРРЄ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Світовий банк гармонізують процедури закупівель для інвестування у державний сектор, що фінансуються ББР в Україні. Країна може розраховувати на фінансову підтримку ЄІБ у розмірі понад 2 млрд євро на нагальні потреби й розгортання фонду «ЄС для України», підкріпленого внесками держав-членів Євросоюзу й гарантіями Європейської Комісії на суму 500 млн євро.


Фото: Міністерство енергетики України
Фото: Міністерство енергетики України

ЄС допоможе Україні пройти важку зиму

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон, підбиваючи підсумки засідання Ради Європейського Союзу з енергетичних питань, оголосила про грантовий внесок Єврокомісії до Фонду підтримки енергетики України розміром понад 50 млн євро. Пані Сімсон засвідчила непохитну підтримку України з боку Єврокомісії «напередодні ще однієї дуже важкої зими для українців”.

Важка воєнна зима 2022-2023 років стала серйозним викликом для України та українців, однак країна вистояла і гідно пройшла надскладний період завдяки потужній підтримці Європейським Союзом енергетичного фронту України.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

«Рамка підприємницьких компетенцій для молоді» розширює горизонти бізнесу

Минулого року Європейський Союз переспрямував 2 млн євро з бюджету програми EU4Youth на підтримку ініціатив, спрямованих на розв’язання соціальних проблем, що виникли через війну в Україні. Але програма все одно продовжує працювати, допомагаючи молоді реалізувати свої прагнення та потенціал у сфері бізнесу. Чи готове молоде покоління до такої діяльності? Кожен може визначити це самостійно з допомогою Рамки підприємницької компетентності молоді EntreGram4Youth. Її розробили за сприяння програми ЄС «EU4Youth Молодіжна зайнятість та підприємництво» за сприяння Мінцифри України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту й національного проекту Дія.Бізнес.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

Децентралізована країна здатна до швидкої мобілізації та дії: U-LEAD з Європою сприяє розвитку українських громад

Експерти одностайні в думці, що реформа децентралізації посилила спроможність громад, збільшила рівень їх самоорганізації та готовність ухвалювати необхідні рішення і в мирний час, і в умовах війни. Європейський Союз підтримував та продовжує надавати допомогу українським об’єднаним громадам, аби вони реалізували свій потенціал для відбудови та розбудови країни.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку