До чергового випуску медіадайджеста увійшли публікації про основні події жовтня, що відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.
ТОП 3
Фото: Європарламент
Україна залишається в пріоритеті
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи зі зверненням на засіданні Європарламенту з нагоди презентації програми діяльності головування Угорщини в Раді Євросоюзу, назвала пріоритетні виклики для Євросоюзу під час головування Будапешта. Серед них: Україна, конкурентоспроможність та міграція. Вона наголосила, що Росія намагається зробити третю воєнну зиму найважчою для України, застосовуючи безперервні та масовані обстріли енергетичної інфраструктури та мирного населення, й закликала продовжувати політичну, фінансову та військову підтримку України.
Звіт про розширення ЄС:
Україна продовжує реформи, підтримка Євросоюзу незмінна
Верховний представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель на спільній з єврокомісаром з питань сусідства та розширення Олівером Варгеї пресконференції з нагоди нового звіту про розширення Євросоюзу заявив: «Україна продовжує просувати ключові реформи, незважаючи на жорстоку загарбницьку війну Росії. Українці ведуть дві битви одночасно: одну на полі бою, справжню війну, а іншу – намагаючись просунути реформи, необхідні для того, щоб стати членом Європейського Союзу. Ми будемо підтримувати Україну на обох фронтах, у всіх вимірах і згідно з нашим зобов’язанням щодо безпеки, підписаним у червні».
«Тягар відновлення України ляже на плечі відповідальних за її руйнування, а саме на Росію»
Європейський Парламент підтримав пропозицію Європейської Комісії надати Україні винятковий кредит у розмірі до 35 млрд євро – як внесок в ініціативу країн «Великої сімки» (G7) із подальшим погашенням коштом непередбачених доходів від заморожених російських активів. “Потреба у фінансовій підтримці є величезною і невідкладною. Росія має заплатити за напад на українців і жорстоке руйнування інфраструктури країни, міст, сіл і домівок. Тягар відновлення України ляже на плечі тих, хто відповідальний за її руйнування, а саме на Росію”, — заявила доповідачка Карін Карлсбро.
В референдумі про вступ України до ЄС готові взяти участь 81% опитаних: якби голосування відбулося сьогодні, за приєднання до Європейського Союзу проголосували б 88%, проти – 8%.
В листопаді-грудні 2021 року цю ідею підтримували 69% респондентів, а співвідношення «за» і «проти» складало 78% та 18%.
Найбільше курс на вступ до ЄС підтримують на заході України – 96%, в центральних регіонах – 90% українців, на сході – 81%, а на півдні – 69%.
Опитування методом face-to-face проведено в усіх підконтрольних регіонах України серед 2016 респондентів віком від 18 років, теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3 відсотка.
Катаріна Матернова: Нині в ЄС набагато більше визнають вплив російської дезінформації
Країни ЄС докладають значних зусиль, аби протидіяти російській пропаганді, але це потребує часу. Російські пропагандисти активно використовували основи європейської демократії – свободу слова, вільний обмін думками та повагу до прав громадян, просуваючи на Заході кремлівські наративи. Втім, ситуація змінилася, коли після 24 лютого 2022 року російська дезінформація стала не лише одним із чинників повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а й фактором зростання загрози військового конфлікту із Заходом з використанням ядерної зброї.
ЄБРР і Міжнародна фінансова Корпорація разом нададуть $435 млн у формі довгострокового боргу для підтримки проєкту двох провідних українських телекомунікаційних груп lifecell і Datagroup-Volia, що нещодавно утворили нову групу Datagroup- Volia-lifecell. Ця інвестиція допоможе підвищити стійкість телефонної мережі та покращити цифровий зв’язок по всій Україні. Проєкт забезпечить мобільний зв’язок для 10 млн людей і стаціонарний доступ в Інтернет для 4 млн домівок.
Україна почала обмін інформацією про банківські рахунки громадян
В межах угоди щодо CRS (Common Reporting Standard) Україна проводить обмін інформацією про банківські рахунки своїх громадян зі 123 країнами світу. Відтепер щороку українська податкова отримуватиме дані про фінансові рахунки своїх податкових резидентів, які ведуть фінансові установи (банки, страхові та інвестиційні компанії) з-за кордону. Натомість Україна надаватиме таку інформацію державам- партнерам про їхніх резидентів.
Перший період обміну даних між фіскальними службами різних країн відбувся 30 вересня, і українська податкова отримала всю інформацію про нові рахунки своїх резидентів, відкриті за кордоном з 1 липня по 31 грудня 2023 року.
Жозеп Боррель:
ЄС засуджує вбивства росіянами українських військовополонених
Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель заявив, що ЄС рішуче засуджує вбивства українських військовополонених, які є ще одним огидним прикладом жорстокого поводження Росії з українським народом. Ці випадки жахливі і являють собою серйозні порушення Женевської конвенції. Вони демонструють тривале і систематичне нехтування Росією міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права.
Генпрокурор України заявив, що до
90% українських військових зазнали в російському полоні тортур, сексуального насильства чи інших форм нелюдського поводження.
Нові рішення ЄС задля підвищення стійкості української енергетики
Президентка ЄІБ Надя Кальвіньо представила План підтримки енергетики України. Документ передбачає фінансування обсягом до 600 млн євро, що буде спрямовано на реалізацію критично важливих енергетичних проєктів у державному та приватному секторах, аби задовольнити нагальні потреби України в опаленні та електроенергії під час війни. Першочергово допомогу отримають проєкти, що забезпечують генерацію електроенергії та тепла за допомогою обладнання, що можна швидко встановити, а також ті, що мають на меті забезпечення захисту для ключових електричних підстанцій.
21 жовтня Єврокомісія виділила понад €380 млн на 133 нові проєкти по всій Європі в межах програми LIFE, спрямованої на захист довкілля та клімату. Виділена сума покриє більш ніж половину від загальної потреби в інвестиціях для цих проєктів, що складає 574 млн євро. Решта надійде від національних, регіональних та місцевих органів влади, державно-приватних партнерств, бізнесу та організацій громадянського суспільства.
Проєкти LIFE сприяють досягненню кліматичних, енергетичних та екологічних цілей Європейського зеленого курсу, включно з метою ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року та зупинити й повернути назад втрату біорізноманіття до 2030 року.
Системно й послідовно: ЄС підтримує протидію корупції в Україні
За даними Transparency International Ukraine, у 2023 році Україна посіла 104 місце серед 180 країн за індексом сприйняття корупції. За останні 10 років Україна додала 11 балів — це найбільший приріст серед країн, які зараз мають статус кандидатів до ЄС. Попри це, показник все ще досить низький. Європейський Союз, усвідомлюючи важливість подолання цієї проблеми, активно підтримує антикорупційні зусилля Україні, впроваджуючи різноманітні ініціативи та програми. Як саме це відбувається і чому боротьба з корупцією критично важлива для євроінтеграції України
ЄС відкриває нові можливості для бізнесу й навчання для ветеранів, родин військових та загиблих
«ЄС пишається тим, що надає необхідну допомогу для працевлаштування, відкриття бізнесу, а також психосоціальну підтримку та підвищення обізнаності, – сказав Пітер М. Вагнер, директор Служби Європейської Комісії з інструментів зовнішньої політики. – Справжні відновлення та відбудова можливі лише разом із тими, на чиї життя так глибоко вплинула війна, і ми хочемо зробити свій внесок у те, щоб так сталося». Зокрема, проєкт ЄС та МОМ забезпечить доступ до професійного навчання для понад 170 ветеранів, членів їхніх сімей та сімей загиблих, а близько 50 ветеранських підприємств отримають гранти та технічну допомогу.
ЄС допоможе модернізувати систему водопостачання Чернівців
Чернівці отримають додаткові грантові кошти ЄС у розмірі 19,75 млн євро на модернізацію міської інфраструктури водного господарства. KfW, Чернівецька міська рада та КП «Чернівціводоканал» підписали грантову та проєктно- імплементаційну угоду в межах проєкту «Розвиток муніципальної інфраструктури, стадія II», що підтримується Європейським Союзом.
Мета – наблизити системи водопостачання, водовідведення й очищення у Чернівцях до стандартів ЄС, зменшити технічні та нетехнічні втрати води, знизити енергоємність процесу перекачування води, а також удосконалити контроль забруднення транскордонних вод.
Руйнування Каховської ГЕС та постійні російські атаки на інфраструктурні об’єкти погіршили або унеможливили доступ мешканців півдня України до питної води. Завдяки програмі ПРООН, фінансованій ЄС, п’ять громад Херсонщини та три громади на Дніпропетровщині отримали водовози та водоочисні станції, що суттєво вплине на ситуацію із водозабезпеченням. Загалом 95 тисяч місцевих мешканців отримали у розпорядження 10 фільтраційних станцій та 10 автоцистерн. У квітні 2024 року ПРООН за фінансування ЄС передала 15 автоцистерн та 30 мобільних станцій для очищення води 14 громадам Дніпропетровської області.
Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова: Інвестиції ЄС в українську освіту – це інвестиції в наше спільне майбутнє
В межах Всеукраїнської комунікаційної кампанії про підтримку ЄС української освіти та молодіжної сфери «Разом навчаємося, разом зростаємо» 24 жовтня у Чернівцях відбувся перший регіональний захід за участі пані Посла ЄС в Україні Катаріни Матернової. Вона провела змістовну розмову з ректором Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Русланом Білоскурським, подискутувала зі студентами та викладачами ЧНУ та відповіла на запитання журналістів національних та місцевих медіа. Згодом пані Посол ЄС відвідала Заставну, де передала учням Вищого професійно- технічного училища No24 сучасну сільськогосподарську техніку. Також пані Матернова зустрілася з учасниками дводенного тренінгу для журналістів регіональних ЗМІ «ЄС: просто про складне. Буковина».