Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, травень 2023 року

У черговому випуску медіадайджеста зібрані публікації про основні події травня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

ТОП-3

9 травня День Європи, і від 2023 го року саме в цю дату його відзначатиме й Україна.

В серці ЄС – мир. Але Росія повернула війну в Європу. Після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року ЄС значно збільшив політичну, фінансову, військову та гуманітарну допомогу Україні, запроваджує жорсткі санкції проти агресора, приймає мільйони українців, які шукають захисту від війни.

ЄС наголошує: ніякої втоми від України не буде, вона отримає всю необхідну підтримку – до перемоги і після неї. Водночас, Україна працює над виконанням семи критеріїв для вступу до ЄС, Європейський Союз підтримує проєкти відбудови та розвиткувУкраїни, гранти отримують українські митці, бізнес, громадянське суспільство, стартапи. Україна воює і розвивається водночас, і ЄС стоїть пліч о пліч з Україною. Це наш спільний шлях і ЄС разом з Україною прямує до Перемоги і торжества миру.

<span style="color: white; ">Фото: Ursula von der Leyen<br />@vonderleyen</span>
Фото: Ursula von der Leyen
@vonderleyen

З Днем Європи!

Якщо День пам’яті та примирення Україна, як і увесь світ, давно відзначає 8 травня, то День Європи вперше відбувся 9 травня – разом з Європейським Союзом. День Європи, як і гімн, прапор та гасло, є офіційним символом ЄС і започаткований на відзнаку Декларації Шумана, виголошеної 9 травня 1950 р.

Щоб засвідчити єдність Європи з Україною та незворотність шляху України до європейської родини, саме 9 травня Київ відвідала Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.


<span style="color: white; background-color: #00000080;">сайт Європейського парламенту</span>
сайт Європейського парламенту

«Президент Зеленський і народ України точно знають, за що вони борються»

Міжнародну премію імені Карла Великого 2023 року вручили Президентові Володимиру Зеленському та народу України в Аахені. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила: «Україна втілює в собі все, на чому ґрунтується європейська ідея: сміливість переконань, боротьбу за цінності та свободу, відданість миру та єдності. Тому я переконана, що Україна переможе, досягне миру і реалізує своє призначення в Європі».


Ursula von der Leyen, @vonderleyen
Ursula von der Leyen,
@vonderleyen

Росія може не сподіватись на «втому ЄС від України»

Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що за 15 місяців війни Росія не відмовилась від наміру «підпорядкувати» Україну й продовжує її руйнувати. Тому важливо забезпечити довгострокові інструменти допомоги Києву. Він підтримав постачання Україні зброї великого радіусу дії, щоб вона мала можливості для адекватної відповіді на російські обстріли. Єдина прийнятна формула миру на сьогодні, на думку Борреля, – запропонована самою Україною.


Читайте сьогодні

ЄС-УКРАЇНА:
АЛГОРИТМ ПРИЄДНАННЯ
Фото: depositphotos
Фото: depositphotos

Сім критеріїв, які реально визначають майбутнє

Попри війну та завдяки зусиллям українців і Європейського Союзу Україна воює й реформується одночасно. Реальна перспектива членства в ЄС стала потужним стимулом, тож висновки експертів стосовно виконання Україною семи критеріїв виглядають досить оптимістично, та аж ніяк не заспокійливо.


Фото: GETTY IMAGES
Фото: GETTY IMAGES

Посол Європейського Союзу Матті Маасікас: ЄС вітає стратегію реформування органів правопорядку в Україні

11 травня Президент Володимир Зеленський затвердив Стратегічний план реформування системи правопорядку в Україні. Документ, розрахований до 2027 року, покликаний забезпечити таку систему гарантування справедливості й правопорядку для України, яка відповідатиме й меті швидкого вступу країни до ЄС.


@JanezLenarcic
@JanezLenarcic

Сильніші разом!

Україна приєдналась до Механізму цивільного захисту Європейського Союзу – найбільшої у світі системи скоординованого надання міжнародної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій.

Від початку російської війни через цей Механізм до України надійшли тисячі тон гуманітарних вантажів, а у жовтні 2022 року Україна сама отримала «Дорожню карту» для приєднання до EUCivilProtectionMechanism.


ЕКОНОМІКА ТА ФІНАНСИ

Фото: GETTY IMAGES
Фото: GETTY IMAGES

Вперше: Єврокомісія представила економічний прогноз для України

Перший економічний прогноз для України від ЄК констатує: економіка країни, попри російську війну, виявилася «надзвичайно стійкою». Після падіння у 2022-му приблизно на 29%, вона, як очікується, зросте на 0,6% цього року і на 4,0% у 2024-му. Звісно, прогноз для України вирішальною мірою залежить від розвитку війни, але є підстави для обережного оптимізму.


Фото: сайт Європейського парламенту
Фото: сайт Європейського парламенту

Мита поставлені «на гальма»

Комітет з міжнародної торгівлі Європарламенту погодив подальше призупинення імпортних мит ЄС на український експорт терміном на один рік для підтримки економіки України. 28 квітня цю пропозицію погодили постійні представники країн ЄС. Рішення схвалене 537 голосами, 42 проти і 38 утрималися,


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Європейська рада інновацій підтримає українські deep-tech стартапи

Дворічна програма на €20 млн покликана підтримати щонайменше 200 українських глибокотехнологічних стартапів на суму до €60 000 кожен. Кошти спрямують на інструменти фінансової та нефінансової підтримки: програми для технологічних підприємців на різних стадіях, у тому числі інкубації, акселерації та виходу на ринки. Перші стартапи отримають фінансування вже у 2023 році,


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Цифровізація як гарантія прозорості та інструмент відбудови громад

В лютому ЄС ухвалив рішення скерувати Україні €17,4 млн у межах проєкту «Цифрова трансформація для України», аби забезпечити запровадження ефек тивних та доступних державних послуг і швидке реагування на виклики війни.

Далі принципи цифровізації запроваджуватимуть територіальні громади – вони вже почали таку роботу. В процесі відбудови України це має стати інструментом прозорого використання великих коштів на відновлення, зокрема, донорських.


ЕНЕРГЕТИКА ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ «ЗЕЛЕНИЙ КУРС»

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Українські газосховища та енергетична безпека Європи

Єврокомісія започаткувала ініціативу REPowerEU, покликану до 2030 року подолати залежність ЄС від газу з країни агресора. Зокрема, йдеться про створення запасів палива на випадок форс мажору та для сталого проходження опалювального сезону. Основна вимога до сховищ – незалежність від структур, пов’язаних з Росією: кожен оператор має пройти сертифікацію та довести це.

Що це означає для України?


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

«Угода мерів»: стратегії порятунку та розвитку для України

На заході високого рівня у Львові йшлося про стратегії відбудови на всіх щаблях – від держави до територіальних громад. Але акцентовано було напрямки екології та енергозбереження, пріоритетні для мирного світу й надважливі для України, яка воює. Мінприроди інформує: за час повномасштабного вторгнення Росія завдала довкіллю України збитків на майже 2 трлн грн. і це лише попередні дані, бо війна триває…


МЕДИЦИНА
ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Підтримати й захистити

ЄС виділив €1,9 млн на підтримку UNFPA, Фонду ООН у галузі народо населення, аби підтримати роботу 5-ти мобільних клінік невідкладної акушерської допомоги й допомоги новонародженим у постраждалих від війни районах Харківської, Миколаївської, Запорізької та Донецької обл. Буде створено 10 гінекологічних кабінетів та забезпечено роботу 14 вже існуючих. Підтримку отримає й медичний персонал у роботі з випадками гендерно зумовленого насильства і забезпеченні потреб жінок із інвалідністю.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку