Skip to main content
Поділитись:

ЄС-Україна: відповідаємо
на виклики разом

Медіадайджест, червень 2023 року

У черговому випуску медіадайджеста зібрані публікації про основні події червня, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.

ТОП-3

Червень був насиченим важливими подіями – на фронті, в міжнародному житті, економіці, але запам’ятається він насамперед нищенням Каховської ГЕС внаслідок терористичного акту Росії в ході її повномасштабної війни проти України. Останній спричинив смерть та руйнування, позбавивши тисячі людей житла й майна, а масштаби екологічної катастрофи та економічні наслідки наразі ще важко оцінити.

Нові жертви приніс Україні й День захисту дітей: 1 червня, коли весь світ говорив про безпеку, здоров’я та розвиток підростаючого покоління, чергова ракетна атака росіян по Києву забрала життя української дівчинки.

На тлі цих трагічних подій справжнім ковтком свіжого повітря є дедалі більша консолідація партнерів України на поприщі підтримки країни в такий складний для неї час.

Події червня засвідчили: Європейський Союз, який стоїть пліч-о-пліч з Україною від першого дня широкомасштабної російської війни, посилює допомогу і підтримку України на спільному шляху до Перемоги.

Щоб дізнатись більше – читайте ТОП-3.

<span style="color: white; ">Фото: Україна молода</span>
Фото: Україна молода

День захисту дітей в часи війни

Близько 1,3 мільйона українських дітей нині проживають у країнах Європейського союзу – про це йдеться у спільній заяві Президента України Володимира Зеленського і Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн з нагоди Міжнародного дня захисту дітей.

У заяві також йдеться про те, що Європейська Комісія взяла на себе зобов’язання підтримати реформу охорони дитинства в Україні, виділивши €10 млн.


<span style="color: white; background-color: #00000040;">Фото: POOL/через REUTERS</span>
Фото: POOL/через REUTERS

URC-2023: стратегії та виклики для України

Підсумком конференції URC в Лугано 2022 року стали 750-мільярдний план відбудови України та декларація з її засадничими принципами. Наступна конференція в Берліні принесла Україні 18 млрд євро підтримки на 2023 рік, а ось нещодавня URC в Лондоні взагалі виявилась однією з найуспішніших і щодо фінансових гарантій, і щодо тратегічного відновлення. Головна умова для України – незворотні реформи, передусім – антикорупційні та судова.


Фото: Lendlord
Фото: Lendlord

Матті Маасікас: «ЄС не відступає від своїх обіцянок, а перспектива членства — це обіцянка»

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас у великому інтерв’ю виданню Тиждень торкнувся широкого кола питань: від подолання наслідків катастрофи на Каховській ГЕС, яка є результатом російської війни, – до підготовки України до вступу до ЄС, що надало новий імпульс реформам в Україні та пожвавило дискусії про розширення всередині самого Євросоюзу.


Читайте сьогодні

ПРАВО І ЗАКОН
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Каховська ГЕС: новий вимір російських звірств

Зовнішня дипломатична служба ЄС поширила заяву з приводу руйнування Каховської ГЕС, у якій зазначено, що дії РФ у чергове порушують міжнародне гуманітарне право, і можуть бути прирівняні до воєнних злочинів: «Руйнування дамби Каховської ГЕС сьогодні виводить російські атаки проти цивільної інфраструктури України на безпрецедентно новий рівень.ЄС найрішучіше засуджує цей напад. Це є новим виміром російських звірств і може бути порушенням міжнародного права, особливо міжнародного гуманітарного права».


Фото: Eurojuste
Фото: Eurojuste

Євроюст оприлюднив річний звіт

В оприлюдненому річному звіті Агентства Євроюст зазначено, що у 2022 році боротьба ЄС з основними міжнародними злочинами значно посилилася через вторгнення Росії в Україну.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, заявила: «Відповідь на невиправдане вторгнення Росії в Україну назавжди змінила характер роботи Євроюсту. Я вірю, що побачу, як Європейський Союз очолить боротьбу за повну відповідальність за жахливі злочини, скоєні в Україні. Євроюст підійшов до справи і показав, на що він здатний».


Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Покарання за порушення санкцій має бути невідворотним

Рада Євросоюзу 9 червня визначила загальні підходи щодо закону ЄС, який запровадить кримінальні покарання за порушення санкцій Євросоюзу проти Росії.

Після ухвалення ця директива після ухвалення стане важливим інструментом й гарантуватиме покарання за порушення санкцій ЄС.


ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, БІЗНЕС

Фото: Укравтодор
Фото: Укравтодор

ЄІБ профінансує закупівлю тимчасових мостів

ЄІБ-Україна підписав угоду з Держагентством відновлення та розвитку інфраструктури України про виділення понад € 50 млн для закупівлі тимчасових мостів для покращення мобільності населення на тих ділянках доріг, від яких критично залежить гуманітарна ситуація. Грант доповнює пакети Екстрених заходів солідарності від ЄІБ, підготовлених у співпраці з Європейською Комісією як терміновий захід для підтримки України. Вони передбачають виділення Україні €2,3 млрд екстреної допомоги, з яких €1,7 млрд вже виплачено у 2022 році.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

ЄС продовжив на рік режим безмитної торгівлі з Україною

Рада ЄС подовжила призупинення дії всіх митних зборів, квот та заходів торговельного захисту щодо українського експорту до ЄС до червня 2024 року: «Поновлюючи ці заходи, ЄС продовжує демонструвати свою непохитну політичну та економічну підтримку Україні, яка все ще стикається з неспровокованою та невиправданою військовою агресією з боку Росії».


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Повоєнний бізнес: як відновити та адаптувати до європейських норм?

Повоєнне відновлення економіки України може збігтися в часі з активною синхронізацією з ринком ЄС та його регламентами. Чи витримає український бізнес цю трансформацію, які ризики та можливості існують та як віднайти баланс, аби максимізувати переваги, які надає європейський ринок, й уникнути потрясінь для національного бізнесу? Про дипломатію економіки слід думати вже сьогодні.


Фото: depositphotos
Фото: depositphotos

Як Україні стати газовим хабом Європи?

ЄС розглядає питання використання українського газосховища на заході країни для зберігання свого газу, і це може перетворити Україну на найбільшого зберігача газу в Європі. Однак для цього необхідно відновити зруйновану енергетичну інфраструктуру, узгодити політичні дії на рівні ЄС, пом’якшити негативні соціальні та економічні наслідки та зробити постачання безпечним. Що потрібно, аби ця ідея стала реальністю та чи не стануть бойові дії на заваді?


НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Досвід Данських муніципалітетів для українських громад

Представники Галицької, Долинської та Городенківської територіальних громад вивчали досвід данських колег в управлінні муніципалітетом та залученні мешканців до прийняття рішень в громаді. Протягом тижня фахівці українських громад в межах ініціативи «Мости довіри», яку започаткували в Програмі «U-LEAD з Європою», перебували в данському муніципалітеті Гульборгсунн, де навчались і налагоджували партнерство.


Фото: Асоціація міст України
Фото: Асоціація міст України

Аналітика, діалог та співробітництво: українські та європейські громади налагоджують співпрацю

Асоціація міст України (АМУ), Рада європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) та Латвійська асоціація місцевих та регіональних влад (LALRG) організували візит представників Коропської громади (Чернігівщина) до латвійського Гулбене за підтримки МЗС Латвійської Республіки. На Форумі місцевої солідарності “Перед тим, як…”, розглядались можливості муніципального співробітництва за програмами Європейського Союзу.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Цифровізація громад як інструмент повоєнного розвитку

Практично кожна українська громада розв’язує завдання відбудови й кожна планує стратегію розвитку в мирний час. Логічно, що на етапі трансформації ТГ визначають оптимальні інструменти цієї роботи, які забезпечують системну, ефективну, прозору діяльність та тісну взаємодію, двосторонній зв`язок керівництва громади із мешканцями та розуміння їхніх потреб і запитів.


НАУКА, КУЛЬТУРА, ОСВІТА
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Президентка Єврокомісії Урсула Ван дер Ляєн: «Ваша доброта та креативність сповнили радістю мій день»

Вишиті рушники від калушанки Розалії Бондарчук є у Джо Байдена, Боріса Джонсона, Роберти Мeцоли та Анджея Дуди. Готується до відправки подарунок Джастіну Трюдо, а Президент України Володимир Зеленський отримав особливий рушник Перемоги.

Відтепер і Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн має авторський рушник від пані Розалії та висловила за це щиру подяку.


Фото: Europa Nostra
Фото: Europa Nostra

Оголошено переможців European Heritage Award / Europa Nostra Awards 2023

Серед 30 цьогорічних лауреатів премії з 21 країни – два пов’язані з Україною.

Un-archiving Post-industry зберігає у цифровому вигляді колекції індустріальної спадщини, що знаходяться під загрозою зникнення у східній частині України, а міжнародна команда Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO) від лютого 2024-го заархівувала понад 50 ТБ даних українських культурних установ.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

В ЄС визначили список обмежень для штучного інтелекту

Після дворічного обговорення це питання набуло нової актуальності після появи ChatGPT з його потенційним негативним впливом на зайнятість і суспільство.

Представники Європарламенту, Європейської Комісії та Ради ЄС нині погоджують деталі остаточної версії закону, адже деякі пункти викликають дискусії, наприклад, використання розпізнавання облич в цілях національної безпеки, яке наразі включене в перелік обмежень.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Професійна освіта в Україні змінює імідж

Відновлення престижу профтехосвіти відбувається поступово в рамках програми EU4Skills. Спільна програма ЄС та його держав-членів — Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії, спрямована на підтримку реформи сектору ПТО в Україні. Зокрема, йдеться про адаптацію навчання до вимог ринку праці.


Фото: ПОВА
Фото: ПОВА

Майбутні аграрії навчатимуться на сучасній європейській техніці

В межах програми ЄС та його держав- членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії “EU4Skills: кращі навички для сучасної України”, Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І.Г. Боровенського отримав зернозбиральний самохідний комбайн вартістю понад €230 тис., але можливості, які тепер матимуть ліцеїсти, вартують значно більшого.


Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Сім шкіл на Харківщині відремонтують за кошти європейських спонсорів

До відбудови долучились Благодійний фонд «Сміливі» та волонтерська ініціатива «Сміливі відновлювати» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Служби зовнішньополітичних інструментів Єврокомісії. До робіт із відновлення активно залучатимуть волонтерів, місцевих мешканців і батьків учнів.


ПІДПИШІТЬСЯ НА МЕДІА-ДАЙДЖЕСТ


* обов’язкове поле
Мова розсилки / Language *
Email формат

Будь ласка, виберіть усі способи, якими ви б хотіли отримати інформацію від Представництва ЄС в Україні:

Ви можете будь-коли скасувати підписку, натиснувши посилання в нижньому колонтитулі наших електронних листів. Щоб отримати інформацію про нашу практику конфіденційності, відвідайте наш веб-сайт.

Ми використовуємо Mailchimp як нашу маркетингову платформу. Натиснувши нижче, щоб підписатися, ви підтверджуєте, що ваша інформація буде передана до Mailchimp для обробки. Дізнайтеся більше про практику конфіденційності Mailchimps.

eu4ukraine.eu

Медіадайджест підготовлений проєктом “Українцям про ЄС» (CEU4U), що фінансується Європейським Союзом.

Додаткова інформація: Антон Теретишник, медіаексперт проєкту CEU4U, ел.пошта: Anton.Teretyshnyk@ecorys.com

до початку